Když je řeč o plovoucích městech, někteří si možná představí různí sci-fi filmy. Stoupající hladina moře postupně ničí množství ostrovů a pobřežních měst. Zatímco v minulosti byly myšlenky na plovoucí města pouhou utopií, v současné době je už celá řada společností, které uvažují o jejich vybudování. Množství lidí na planetě Zemi neustále roste. Aktuálně je na světě 7,9 miliardy lidí a do roku 2050 by to mohlo být kolem 10 miliard. Stále více lidí se vlivem klimatických změn stěhuje, jen v roce 2020 bylo v důsledku změn klimatu vysídleno přes 40 milionů lidí.
Návrhy plovoucích měst
Dosavadní návrhy se věnovaly především městům, které by se nacházely na souši a mohly by stát na kůlech, jako je to u Benátek. Se zajímavými návrhy přišla společnost Oceanix, která navrhla plovoucí město. Znáte program UN-Habitat? Jde o program OSN prosazující udržitelný rozvoj měst.
V roce 2019 bylo v rámci tohoto programu svoláno mnoho architektů, designerů, podnikatelů a různých odborníků, kteří diskutovali o možnostech plovoucích měst. Konference se účastnily Oceanix, MIT Center for Ocean Engineering a Explorers Club. Na konferenci byla prezentována myšlenka města Oceanix.
Jak by mohlo plovoucí město vypadat?
Toto město by bylo odolné proti hurikánu a neprodukovalo by žádný odpad. Skládalo by se ze šestiúhelníkových plovoucích ostrovů o velikosti 4,5 akrů. Na každém ostrově by mohlo žít 300 lidí. 6 ostrovů by tvořilo vesnici ve tvaru prstence a ta by byla spojena kolem chráněného přístavu. Tyto vesnice by bylo možné spojovat a rozšiřovat. Například 6 spojených vesnic už by vytvořilo město s 10800 lidmi.
Toto město navrhla dánská skupina Bjarke Ingels Group (BIG) ve spolupráci s Oceanix. Nejde jen o projekt, který zůstane na papíře, společnost Oceanix chce skutečně vybudovat prototyp takového města pro 300 obyvatel, který bude mít 5 akrů.
Plovoucí město je zajisté zajímavým projektem a zatímco dnes vypadají tato města jako sci-fi, v budoucnu se může jednat o běžný způsob bydlení pro mnoho lidí.
Zdroj: https://leakshare.org/floating-cities-are-no-longer-science-fiction-but-the-near-future/