Pákistán sužují historické povodně. Záplavy a sesuvy půdy způsobily, že se miliony lidí musely přesunout ze svých domovů. Mnoho lidí přišlo o své domovy a nemají kde bydlet. Je potřeba více než 1 milion stanů, které poskytly pro lidi přístřešek. Problém je, že je nedostatek stanů a navíc nejsou dostatečně odolné. Objevilo se řešení, které by mohlo efektivně pomoci.
Nízkonákladové domy, které se snadno postaví
První pákistánská architektka v Pákistánu navrhuje bydlení pro případ katastrofy. Yasmeen Lari je nyní 81 let a je spoluzakladatelkou neziskové organizace Heritage Foundation of Pakistan. Navrhuje přístřešky, které se snadno a levně postaví. Tyto přístřešky je možné také snadno rozebrat a přesunout na jiné místo. Stejnou konstrukci lze použít i pro domy se trvalou konstrukcí. Lari navrhovala elegantní a moderní budovy ze skla a oceli. Po katastrofálním zemětřesení v roce 2005 začala pomáhat s přestavbou a začala se stavět s materiály, které používají chudí lidé. Začala experimentovat zejména s bambusem, protože je levný a snadno dostupný.
Domy, které vydrží povodně
Začala stavět několik vzorových staveb a po další velké povodni v roce 2010 začala spolupracovat s obyvateli na stavbě tisíců bambusových přístřešků. Některé budovy byly postaveny na kůlech, aby dokázaly odolávat povodním. Většina budov povodně přečkala. Na místě, které Lari nazývá Zero-Carbon Campus, trénuje řemeslnice, aby stavěly bambusové přístřešky. Prefabrikované verze domů se skládají z bambusových panelů, které je možné spojit za pomoci lana. Na začátku léta se podařilo skupině 6 řemeslníků postavit vesnici, která má 100 domů. Všechny tyto domy přežily záplavy. Cílem je, aby tito řemeslníci trénovali další lidi. „Moji řemeslníci, kteří jsou mými nejlepšími podnikateli, teď budou učit další řemeslníky z okolních vesnic, aby se mohli vrátit a postavit si vlastní jednotku,“ říká. „Pokud to dokážu rozptýlit po celé zemi, můžeme jich vyrobit stovky denně.“
Návod na stavbu domu
Domy jsou jednopokojovými konstrukcemi, které mají velikost 12×12 stop. Je v nich dostatek místa pro 5 lidí. Lari tento design nazvala „OctaGreen“. Stěny jsou chráněny ručně tkanými rákosovými rohožemi. Na YouTube bylo umístěno video, které podrobně popisuje návod, jak stavbu postavit. Lze ji rozebrat a přesunout snadno místo.
Je potřeba, aby s výstavbou pomohly oběti povodní
Velké množství nemůže čekat na pomoc, je důležité, aby se do výstavby lidí celé rodiny. Organizace se snaží zajistit pro lidi stavební potřeby, které jsou pro výstavbu domu potřeba. Podle Lari je důležité, aby architektura brala ohled na to, že mohou přijít silnější deště i záplavy.
Vlády se musí lépe připravit na budoucí katastrofy, říká. „Všechny země se teď musí opravdu připravit na katastrofu,“ říká. „Všude, kde se to děje. Není to jen Pákistán. Klimatické změny jsou realitou.“ Tyto stavby mohou být inspirací i pro další země, které trápí přírodní katastrofy.
Foto: Courtesy Heritage Foundation of Pakistan
Credit: Yasmeen Lari