Dětské pískoviště nemusí být ovšem vybudováno pouze na zahradě. Může být i součástí terasy či balkónu. Podle místa, kde chcete pískoviště umístit, je nutno zvažovat nejen jeho rozměr, ale i funkčnost a materiál. Na terasu či balkón si zřejmě nebudete pořizovat těžké dřevěné pískoviště, ale spíše pískoviště plastové s pevným dnem, se kterým můžete snadno manipulovat a případně ho na zimu uklidit. Pokud budete budovat pískoviště na zahradě, je důležité zvážit místo. Rozhodně nebude hlavně písku svědčit stín a pak je také nutné zvolit místo, kde budete mít o svých dětech neustále dobrý přehled.
Dřevěné pískoviště na zahradě je vhodné opatřit vhodným dřevěným krytem, případně plachtou. Kryt je důležitý nejen pro ochranu před deštěm, spadaným listím či větrem zavátými větvičkami, ale hlavně ochrání pískoviště před nežádoucími návštěvami zvířátek. Čistota písku je u pískoviště prvořadá nutnost.
U dřevěného pískoviště musíme dbát na povrchovou úpravu dřeva. Za prvé by neměly být žádné ostré hrany. Obvod pískoviště by měl být ze širších fošen, které by umožnily dětem posazení, případně umísťování báboviček a pokládání hraček. Důležitá je povrchová úprava, která by měla být zárukou odolávání vůči povětrnostním vlivům a rovněž vylučovat nebezpečí zadření třísky či jiného úrazu.
Pískoviště je třeba také náležitě vybavit. Pro děti musíte zakoupit nezbytné příslušenství, od kyblíčků, přes lopatičky, hrabičky až po formičky na bábovičky. U hraček na písek je na našem trhu bohatý výběr a dominují mu zejména čeští výrobci, na rozdíl od jiných prvků, jako jsou domečky, skluzavky, houpačky či jiné velké zahradní hračky.