Ostatně na plotě tyčkovém či kovovém by se rákos nebo plachta asi příliš vkusně nevyjímala. Ne každý si může dovolit obestavět celou zahradu vysokou zdí, která by jej ochránila a zajistila dostatek soukromí a intimity.
Nevhodnější je ze všeho nejvíce zřejmě živý plot. Jenže ten nevyroste přes noc a tak je někdy potřeba zastínit plot nějakým způsobem třeba jen dočasně, než živý plot doroste do potřebné výšky a splní svůj účel. K tomu se dobře hodí rákos, který zakoupíte v zahrádkářských potřebách nebo supermarketech. Rákos se prodává v balících, které jednoduše rozvinete a na pletivo přichytíte třeba měděným drátkem na co nejvíce místech, aby se rákos ve větru neutrhl a neplandal.
Na drátěný pletivový plot je také dobrá juta textilie, kterou můžete buď přichytit podobně jako rákos, nebo ji přehodit oboustranně do tvaru obráceného písmene U. K lepší stabilitě textilie ji můžete na koncích založit a zapošít. Po delším čase sice ztrácí svou původní barvu, ovšem svůj účel optického oddělení od sousedních pozemků tato varianta splní.
Kromě rákosových rohoží existují také rohože z půleného nebo neštípaného bambusu. Bambus je odolnější než rákos a má delší životnost. Můžete ho přichytit drátem, ale i přibít hřebíky. Bambusové rohože se používají k zastínění ploch na plotech nebo třeba na pergolách. Bambus lze na rozdíl od rákosu lakovat i natírat.
Další variantou zastínění plotu a alternativou ke zmíněnému rákosu, bambusu či plachtě jsou plotové rohože vyrobené ze svazků dřeva.