Ikdyž je tento druh nábytku všeobecně rozšířen, stále je třeba mít na paměti, že se vždy jedná pouze o napodobeniny dřeva. Nábytek z lamina či dřevotřísky je sice velice kvalitní, ovšem unikátní vlastnosti dřeva nemůže úplně nahradit.
Masivní nábytek je vyráběn z celých kusů dřeva. Zcela zjednodušeně by se dalo říci, že to, co je vidět na povrchu, je i uvnitř. To také ale znamená, že v případě nábytku větších rozměrů, jako například u skříní, stolů či dveří, musíte počítat s tím, že se tento nábytek bude skládat z více kusů dřeva, jelikož stromy mají jen omezený průměr, nebo chcete-li obvod kmene.
Výroba dýhovaného nábytku, nebo dřevotřísek spočívá v tom, že tenké pláty dřeva se lepí na podkladový materiál, který je zpravidla dřevotříska nebo laťovka. V případě dřevotřísky je výsledný produkt levnější, ale není tak pevný, neboť se jedná o slisované třísky slepené lepidlem. U druhé varianty, tedy laťovky, jsou to pevně spojené dřevěné latě o šíři několika centimetrů. Například u stolu to vypadá tak, že na laťovkovou nebo dřevotřískovou desku stolu se lepí dýha z jakéhokoliv dřeva a pouze hrany stolu se oblepí masivními hranolky ze stejného materiálu jako zvolená dýha.
Výhodou dřeva je obnovitelnost tohoto zdroje a delší životnost masivního dřeva. Nábytek z dřevotřísky je sice mnohem levnější než masivní nábytek, ovšem je u něj nebezpečí uvolňování plynů z formaldehydových pryskyřic. Dnešní technologie na toto riziko již pamatují a přidávání formaldehydu se stále snižuje. Nejen z ekologického hlediska jsou mnohem kvalitnější dřevovláknité OSB desky, při jejichž výrobě se používá pojivo na bázi polyuretaových pryskyřic, které jsou k ekologii a zdraví mnohem šetrnější.