Předzvěstí této pohromy v domácnosti je skutečnost, že voda z umyvadel nebo WC začne odtékat čím dál pomaleji. Prvním krokem je požití chemických čistících prostředků, které se do výlevky nalijí. Pokud to není účinné, pak je třeba u umyvadla rozebrat a vyčistit sifon. Nepomůže-li ani toto opatření, pak vám nezbude nic jiného, než zavolat instalatéra nebo specializovanou firmu, která má na čištění odpadů vhodné nástroje.
Některé prostředky si můžete i vypůjčit nebo koupit. Vhodná je například tlaková a čistící pumpa. Pumpu zastrčíte až na dno WC za současného utěsnění odpadu. Držadlem budete pumpovat nahoru a dolů. Sací síla je natolik intenzivní, že by měla uvolnit ucpávku. Pokud tato metoda selže, je další možností použití instalatérského pera k uvolnění odpadní roury. Když nepomůže ani tento prostředek, je třeba hledat příčinu ucpání odpadu jinde.
V případě ucpaného odpadu u umyvadla, kuchyňského dřezu nebo vany, je nutné nejprve prohlédnout sifon a pak trubky za ním. Prvním krokem je použití pryžového čistícího zvonu, kterým musíte odpad prošťouchnout. Postup je takový, že umyvadlo naplníte vodou, zakryjete horní otvor zabraňující přetečení umyvadla houbičkou na mytí a pak budete pumpovat držadlem nahoru a dolů tak dlouho, dokud se vám odpad nebude zdát čistý.
Pokud tato metoda nepomůže, pak je tu chemie v sypké i tekuté formě, v poslední době i v podobě gelů. Postupujte podle návodu, pak odpad propláchněte horkou vodou alespoň dvě minuty.
Nejlepším způsobem, jak zabránit ucpání odpadu, je prevence. Nejhorší jsou mastnoty, na které se v trubkách uchytí zbytky jídel, vlasy apod. Když jednou týdně nasypete do odpadu sůl a jedlou sodu, případně trochu octa, necháte chvíli působit a pak propláchnete horkou vodou, můžete mít po problémech.