Většinou známe houpací křesla z filmů, nebo je můžeme najít na půdách starších domů po prarodičích, případně je lze objevit v některém bazaru nebo obchodu se starožitnostmi. Ovšem dnes to není jediná možnost, jak si obstarat houpací křeslo. Obchody nabízejí nová, kvalitní a pohodlná houpací křesla, ve kterém si můžete užívat pohodlí v obývacím pokoji, za hezkého počasí na balkóně či terase, nebo na zahradě pod pergolou.
Výběr houpacího křesla je důležitý a kromě ceny je třeba se zaměřit i na další parametry. Zejména na to, kde a jak budete houpací křeslo užívat a jakou snese zátěž. Většina houpacích křesel je stavěna na průměrnou váhu, která se u českých mužů pohybuje od 80 do 90 kg. Pokud někdo váží více než metrák, je třeba se přesvědčit, zda výrobce takovou nosnost garantuje.
Z hlediska způsobu používání a hlavně místa jeho umístění, velice záleží na volbě materiálu. Například na zahradě se vzrostlými stromy můžete umístit látkovou houpací síť, která se dá snadno přemísťovat a uschovávat před nepřízní počasí. Universální použití poskytují zejména ratanová houpací křesla, nebo křesla z umělého ratanu. Je to materiál odolný vůči slunečnímu záření i dešti a na zimu můžete houpací křeslo z ratanu jednoduše přenést do interiéru a užívat si jeho pohodlí třeba u televize, při čtení knížky nebo jiné relaxaci. Usnadní vám to nízká hmotnost, kterou se houpací ratanové křeslo vyznačuje.
Zcela jiným typem jsou houpací křesla dřevěná nebo z masivu. Ta bývají často dominantou pokoje a díky použitému materiálu je záruka, že budou mít dlouhou životnost. Příjemné pohodlí zajišťují u dřevěných křesel kvalitní polstrování. Na trhu jsou i křesla o nižší hmotnosti (kolem 15 kg), se kterými mohou manipulovat i starší osoby a přisounout si je snadno třeba večer k televizi.