Pracovníci firmy jednoho dne přivezli odvlhčovač vzduchu. Jednalo se o model CFO-20N od výrobce Sinclair. Přestože se v domě topilo krbovými kamny a odvlhčovač byl zapnut po celých 24 hodin, nevěřil jsem, kolik kondenzované vody je denně v nádržce. Prakticky každý den jsem musel vodu vylévat. Proto jsem ocenil, že po umístění přístroje na vyvýšené místo jsem mohl využít hadičku, pomocí které kondenzovaná voda volně odtékala samospádem do odpadu. Po několika týdnech jsem mohl nastavit relativní vlhkost vzduchu na 50%, což je ideální i pro běžné bydlení. Odvlhčovač se snadno obsluhuje, neboť je vybaven digitálním displejem a automatickým hygrostatem.
Po dokončení celého domu a nastěhování jsme s rodinou měli občas pocit vyšší vlhkosti vzduchu v domě. Poté, co jsme objevili první příznaky tvorby plísně ve sklepních prostorách, vzpomněl jsem si na své kladné zkušenosti s odvlhčovačem vzduchu. Koupil jsem osvědčený přístroj CFO-20N, jelikož jeho účinnost v prostorách o celkovém objemu 120 cm3 jsem si již prověřil vlastní zkušeností. Za několik dnů byl vzduch ve sklepě v normě a plíseň zmizela.
Příznaky vlhkosti byly ovšem stále patrné i v přízemí našeho domu. Máme obytnou místnost spojenou s kuchyní a celkový objem nepředstavuje více než 50 krychlových metrů. Známý mi doporučil odvlhčovač vzduchu Daitsu ADDH 10. Tento přístroj používám již druhým rokem a jsem s ním velice spokojen. Stačí jej zapnout jen v případě potřeby, nastavit na digitálním displeji požadovanou vlhkost a čtyřlitová nádoba na kondenzovanou vodu je dostatečná. Navíc vodu používá manželka k zalití pokojových květin.
Více méně z obavy, aby se v naší koupelně netvořila plíseň po častém koupání a praní, pořídil jsem si odvlhčovač AQUARIA 10 od výrobce Olimpa Aplendid. Líbil se mi design, s kterým tento přístroj údajně vyhrál mezinárodní soutěž za rok 2012. Překvapil mne především neskutečně tichý chod, možnost nastavit relativní vlhkost vzduchu na 30% a nízká hmotnost umožňující snadnou přenositelnost po domě podle momentální potřeby.