Druhy koberců
Polyamid je asi nepoužívanější umělé vlákno. Jeho dobrými vlastnostmi je pružnost, odolnost a také je nenáročný na údržbu. Hodí se tak například do kanceláří, kde dobře zvládá pohyby kancelářské židle. Dále jej můžeme umístit na chodbu či schodiště nebo do pracovny.
Koberec z polypropylenu je ještě finančně výhodnější, ale na druhou stranu nejde o tak odolné vlákno, protože se užívá hlavně ve směsi s jiným vláknem. A tak sje dobré jej umístit do místností, které nejsou tak namáhány.
Ovčí vlna je velmi měkká a pružná, a také má vynikající tepelně izolační a zvukové vlastnosti. Dalším kladem je to, že místa, které se do něj vytlačí, zmizí a koberec vypadá opět jako nový. Nespornou výhodou je to, že zlepší klima v prostoru, protože jeho vlákna absorbují vlhkost a potom ji opět vydávají.
Kozí vlna obsahuje asi osmdesát procent vlákna z kašmírských koz a zbytek tvoří ovčí vlna. Proto má poněkud drsný povrh a stejně jako ovčí vlna dokáže regulovat vlhkost a klima v místnosti, také odpuzuje nečistotu a je odolný a navíc dosti robustní.
Kokos se používá pro zátěžové koberce a je také odolný vůči vlhkosti. Koberec lze použít do obytných místností, protože jeho vlákna se za vlhka natahují a potom smršťují.
Jak položit koberec
Nejjednodušší způsob je pokládání kobercových dlaždic, které si označíme rovnou linkou a pak začneme pokládat od první řady. Proto si čtverce nanečisto rozložíme, a tím se dozvíme, zda nám pokládání dobře vyjde. Poté si je polepíme oboustrannou lepicí páskou. Je vhodné si první z nich nalepit díky pásce kolem průsečíku obou linek, ostatní už můžeme rozložit volně. Po řezání si na rubu vyznačíme linku a dlaždici, kterou jsme si položili na tvrdý podklad, uřízneme podle pravítka. Nezapomínejte dávat řezné hrany ke zdi a řídit se šipkami, které jsme si vyznačili na rubu jednotlivých částí.
A co Vy, jakou máte zkušenost s výběrem a pokládkou koberců?