Okrasné květiny na zahradu: 5. díl

Kytky na zahradě
Kytky na zahradě

Kromě trvalek jsou na okrasných zahradách hojně pěstovány letničky, neboli jednoleté květiny. Od trvalek se liší tím, že nemají zdřevnatělý stonek a jejich životní cyklus se odehrává v rámci jednoho vegetačního období. K jejich pěstování stačí semínka prodávaná v sáčcích, na kterých se dozvíte návod pěstování. Mnohé letničky se hodí čistě k okrasnému pěstování na samostatných záhonech nebo nádobách, jiné mohou být ideálním doprovodem trvalek nebo okrasných dřevin.

Vlčí mák

Je to jedna z nejznámějších jednoletek, vyznačující se drobnými červenými kvítky. Jednoleté kultivary dosahují do 60-100 cm výšky. Různé odrůdy mají i různé barvy, od oranžové, přes bílou až po fialovou. Na zahradě se může pěstovat nejen jako okrasná květina, ale i pro mák využitelný v kuchyni. Na skalky a na okrasné záhony jsou ideální vytrvalé druhy.

Vlčí mák
Vlčí mák

Chrpa

Chrpu známe většinou z polí, luk, ale i ze zanedbaných staveb nebo rumišť. Její skromnou, modrou krásu si však můžeme užít i na zahradě. Navíc existují i odrůdy bílé, žluté, růžové nebo fialové. Chrpy se dají pěstovat buď jako letničky, nebo trvalky. Jednoleté květiny jsou oproti trvalkám menší a rozrůstají se pomaleji. Všechny chrpy jsou velice nenáročné. Vystačí si na slunném či polostinném stanovišti s propustnou půdou, která by však měla obsahovat dostatek živin a vápníku.

Chrpa
Chrpa

Měsíček

Měsíček zahradní je jednoletá léčivka s chloupkatými a na omak lepkavými listy. Květy jsou oranžově žluté a zahradu zdobí od června do podzimu. Je to zahradní květina prospívající na slunném místě bez větších nároků na složení půdy. Kromě okrasy má i léčebnou funkci, pro kterou se trhají květy pouze oranžové a rychle se suší ve stínu. V léčitelství se sušený květ používá proti křečím, k léčení žaludečních vředů, krvácení z nosu, nebo třeba při zánětech kůže.

Měsíček
Měsíček

Hledík

Na okrasných zahradách patří hledík k nejoblíbenějším letničkám, které se hodí dokonce třeba i do imitací japonských zahrad. Parádu dělají její barevné květy na záhonech i v truhlících a nádobách. Výsev se může provádět v půli března do vytápěného skleníku nebo již v únoru do kelímků. Ideální jsou středně těžké půdy, dobře živené, zalévat je třeba jen v malých dávkách, jelikož nesnáší dlouhodobější přemokření.

Hledík
Hledík