Žádné dřevo si nenechá svůj krásný půvab věčně a tak je potřeba ho leštit či lakovat. Ruční leštění šelakovou politurou se uplatňuje jen při opravách a přelešťování starších výrobků. Dokončování výrobků lakováním zatlačuje dřívější zdlouhavý způsob leštění do pozadí. Lakováním průhledným lakem je povrch výrobku rychle hladký a lesklý.
Leštění šelakovou politurou i lakování štětcem se nahradilo stříkáním transparentních nitrocelulózových laků pistolí a náležitým broušením a leštěním lakované vrstvy. Dokonale suché lakové vrstvy brousíme za mokra velmi jemným brusným papírem.
Povrch broušené plochy po setření mazu musí být hladký a všude matný, bez nerovných lesklých a zapadlých míst. Broušené plochy hladíme a ručně leštíme sepraným jutovým hadrem s nanesenou brusnou leštící pastou. Hlavním předpokladem dobrého výsledku jsou dobře zaplněné póry před stříkáním a dodržování předepsaných technologických postupů.
Opravy nábytku
Pří drobnějších opravách laku na nábytku poškozené místo seškrábeme škrabkou a vybrousíme do ztracena. Zde je třeba dát dobrý pozor, aby nebyl vidět přechod laku. Pokud jde o rýhu, která je dosti hluboká, musíme nejdříve použít dřevotmel. Rýhu zatmelíme a po zaschnutí vybrousíme. Je-li na povrchu dřeva zastaralá špína, popřípadě tmavé skvrny, použijeme 30% technický peroxid vodíku. Natřeme opravované místo nebo celou plochu a po zaschnutí umyjeme vodou a přebrousíme. Můžeme i několikrát opakovat, až do úplného odstranění skvrny nebo vyčištění plochy. Pak přistoupíme k lakování. Vybroušené místo nalakujeme bezbarvým lakem na nábytek, na malé plochy můžeme použít lak upravený jako spray.
Po zaschnutí přebrousíme jemným brusným papírem a naneseme druhý nátěr. Zkušený domácí kutil může lakované místo rozetřít stěrkou a politurou, čímž dosáhne dokonalejšího splynutí nového laku se starým, plocha se zjasní a dostane žádaný lesk. Takto můžeme postupovat, jde-li o nábytek nový. Pokud máme světlý nábytek už starší, je lépe vyčistit a přebrousit celou plochu, protože by opravované místo bylo znát. Pokud máme nábytek tmavý, mořený, musíme před lakováním poškozené místo přimořit. Musíme dát však dobrý pozor, abychom použili stejný odstín mořidla, které koupíme v drogerii a podle potřeby rozředíme vodou. Dále postupujeme stejným způsobem jako u nábytku světlého.