Živé ploty jsou okrasou každého pozemku. Mnoho lidí se jim vyhýbá, protože se obává, že by bylo jejich udržování příliš pracné. Při správné péči je udržování plotu snadné a zabere jen minimum času. Pokud o živém plotu uvažujete nebo už nějaký máte, poradíme, jak ho ošetřovat.
Péče o živý plot
Nestejnoměrně a řídce rostoucí druhy dřevin v živém plotě musíme po několika letech zmlazovat. Zmlazování je na místě i tam, kde je živý plot zanedbán nebo ohlodán. Zmlazovací řez provádíme obyčejně od listopadu do konce února. Silné seříznutí, až nízko nad zemí (10-15 centimetrů), působí u některých rostlinných druhů velmi dobře. Podporuje obnovení živého plotu ze spodních skrytých pupenů, které se probudí, plot proroste a zhoustne. K práci potřebujeme ostrou zahradnickou pilku, ostrý nůž k vyhlazování větších řezů a zahradnický vosk k jejich zalepení.
Jestliže některé keře v živém plotu uschnou nebo odumírají, musíme je vykopat, odstranit příčinu a zasadit novou rostlinu stejného druhu. Mnohdy musíme do vzniklé mezery vysadit dvě sazenice, na každou z obou vnějších stěn živého plotu. Přitom obvykle sousední keře silně seřízneme, aby neutlačovaly nově vysázené exempláře. Je-li mezera v živém plotu jen malá, stačí, když ji před řezem opleteme sousedními větvemi, a tím uzavřeme.
Všechny živé ploty vyžadují na zimu určitá opatření. Dosti vláhy na podzim a před příchodem mrazů je pro živý plot nezbytné, jinak se v něm objeví díry. Nejlépe je, vykopeme-li po stranách každé rostliny rýhy, do nichž pustíme vodu. Stále zelené živé ploty nemají trpět nedostatkem vody ani v zimě. Kořeny choulostivějších druhů musíme na zimu zakrýt chvojím, listím nebo hnojem, ovšem dobře zetlelým. Choulostivé stále zelené živé ploty musíme chránit kostrou z latěk a chvojí. Dřevinám v živém plotu mnohdy neškodí ani tak mráz, jako nedostatek vody. Na jaře musíme chránit stále zelené živé ploty před slunečními paprsky roštím, lýkovými rohožemi a pytlovinami, jimiž obkládáme zvláště jižní stranu.