Malý byt není nic neobvyklého, je vhodný pro studenty či seniory, ale obývají jej i mladí dospělí či bezdětné páry. Není to jen kvůli výši nájemného, ale jsou zde také menší nároky na údržbu, někomu učarovalo jejich kouzlo. Pokud si byt zařídíte nejen účelně, ale i útulně, bude se vám v něm bydlet příjemně, bez ohledu na to, že je malý.
Přinášíme několik typů, jak na malý obývací pokoj.
Barvy stěn
Pro malý prostor jsou vhodné barvy světlé. A tím není myšleno jen bílá. Sáhnete – li do barevné škály, volte spíše odstíny pastelové, nic sytého. Tmavé a syté odstíny vaši malou místnost ještě „zmenší“. Také můžete vyzkoušet tmavší a světlejší stěny – kratší natřete tmavším odstínem, delší zase světlejším.
Nábytek
Ten patří do každého pokoje. Především pro malé místnosti však platí, že by měl být jednoduchý, málo zdobený (volte spíše rovné a přímé linie) a nízký (vysoké kusy místnost ještě opticky zmenší). Co se týče materiálu, volte raději dýhovanou nebo laminovanou dřevotřísku, masivní dřevo má větší rozměry kvůli konstrukci. Nábytek můžete doplnit poličkami. Využít můžete i místo po stranách okna – třeba pro vestavěné skříně. Také by jednotlivých kusů nemělo být příliš mnoho. Při výběru volte spíše účelnost – co nejvíce úložného prostoru (ten může být i v sedačce). Barva nábytku by měla být spíše světlá.
V současné době se stává hitem i nábytek závěsný – skříňky a police (ať už otevřené či uzavřené) vypadají lépe, než sestavy postavené na podlahu.
Doplňky – ano, ale ne mnoho
Platí pravidlo, že by spolu měly ladit a mělo by jich být v přiměřené míře. Vychytávkou může být také výsuvný konferenční stolek, jehož odkládací plochu můžete kdykoli upravit podle potřeby.
Sedací soupravu nevybírejte rohovou – je velká, těžká a působí mohutným dojmem.
Dostatek světla
Ten podpoříte například i správně umístěným zrcadlem (třeba velkoplošným), které může prostor také opticky zvětšit. Pro osvětlení platí – tady je lépe více. Kromě lustru do pokoje umístěte ještě lampičku nebo bodová světla.