Máte rádi čerstvé bylinky, ale ty ze supermarketu se vám moc „nelíbí“. Není nic jednoduššího, než si je pěstovat doma. Že nemáte zahrádku? To vůbec nevadí, dají se totiž pěstovat i na balkoně nebo na parapetu. Koupené bylinky jsou nejlepší k okamžité spotřebě. Pokud si je však budete pěstovat doma, budete mít stálý přísun čerstvých.
Chcete – li začít s pěstováním, nekupujte již předpěstované květináčky, jsou totiž rychlené a nevydrž dlouho. Začněte pěkně od semínek. A nyní je k tomu vhodná doba.
Kde začít
Od konce února se dají bylinky předpěstovávat doma ze semínek. Jakmile bude venku teplo, můžete dát květináčky na balkon či parapet (tak v průběhu dvou měsíců od výsevu). Pokud nechcete začínat od nuly, kupte si malé sazeničky v zahradnictví. Můžete je postupně začít spotřebovávat, ale pozor, nikdy nestříhejte celou rostlinku.
Každá je jiná, pamatujte na to
Každá rostlinka má svůj vegetační cyklus – v jiném období roste a jindy odpočívá. Také je potřeba brát v úvahu zemi původu a podle toho bylinky umísťujeme. Máte – li bylinky doma i přes zimu, tak třeba bazalka nemá ráda chladno, máta či tymián nemají rády v zimě teplo.
Jedna rada – bylinky potřebují světlo (jsou pak aromatičtější), nemají rády přesušené teplo radiátorů a potřebují přiměřenou zálivku.
Květináč nebo truhlík?
Nazdobené truhlíky plné bylinek jsou sice hezké, ale pro bylinky je ideální klasický květináč. Ptáte se proč? Každá bylinka roste jinak rychle a ty větší by v truhlíku braly zálivku a živiny těm menším. V truhlíku se také hůře hlídá zálivka. Pokud bylinky zasadíte či zasejete do jednotlivých květináčků, lépe uhlídáte vhodné podmínky pro jejich pěstování. Také je snáze přestěhujete na vhodnější místa.
Které vybrat
Kromě klasiky, kterou můžeme používat do polévky nebo na výrobu bylinného čaje, lze také pěstovat například yzop, levanduli či saturejku.