Vůně v bytě

Čich je jedním z našich velmi důležitých smyslů. Má vliv i na naše emoce a proto může být jednou z příčin toho, jak se cítíme. Pokud nás obklopuje vůně příjemná, cítíme se spokojeně.

Ale pokud jsme vystaveni jakékoliv nepříjemné vůni či dokonce zápachu, může v nás vyvolávat pocit znechucení a špatné nálady. V takovém prostředí se necítíme dobře a pochopitelně se v něm snažíme trávit co nejméně času. Proto by naše domácnost měla mít vůni příjemnou, jen tak se doma budeme cítit opravdu doma.

Domácnost je lapačem pachů

Musíme si uvědomit, že pachy vznikají téměř ze všeho:

  • z odpadkového koše
  • při vaření
  • z různých domácích spotřebičů – myčka, digestoř
  • z koberce či čalouněného nábytku
  • z koupelny a toalety

Jak se pachů zbavit?

Snažíte se navodit vůni tím, že používáte různé osvěžovače vzduchu, vonné svíčky nebo tyčinky a přesto se vám zdá, že domov provoní jen na chvíli? Je to tím, že tyto prostředky pachy pouze na určitou dobu zakryjí, ale nezlikvidují jejich příčinu.

Chcete – li se zbavit nepříjemných pachů, musíte odstranit především jejich příčiny a zlikvidovat zdroje.

Hlavní příčinou pachů jsou usazeniny, které mohou být vidět, ale také nemusí. Typickým příkladem je špína usazená v kobercích nebo čalounění, mastnota v kuchyni nebo plísně v koupelně.

Pomůžou různé druhy čištění:

Parní čištění – nejlepšího efektu dosáhnete, použijete-li parní čistič. Pára dosáhne i do hůře dostupných míst a díky vysoké teplotě zničí plísně, houby a bakterie. Tento způsob čištění lze využít především v koupelně, na toaletě nebo v kuchyni.

Vodní vysavač – ten je vhodný k čištění koberců. Voda s čistícím přípravkem proniká hluboko do vláken, poté vysavač vodu i s nečistotami z koberce odsaje.

Vyzkoušejte osvědčené fígle z domácích zdrojů

Pokud jste se zbavili všech nečistot, pak si domov můžete provonět i pomocí přírodních zdrojů.

Slupky z citrusů – v době, kdy ještě topíme, položíme slupku z oloupaného pomeranče na rozehřáté topení, naaranžovat je můžeme také do misky, získáme tak netradiční dekoraci.

Ocet – jemný octový roztok vyčistí koženou sedačku načichlou cigaretovým kouřem, jen ji bezprostředně po vyčištění natřete impregnačním krémem. Miska s octem ponechaná v místnosti vytáhne zápach z nábytku.

Hrnec bylinek – když chcete, aby vám to v kuchyni pěkně vonělo, povařte v hrnci hrst aromatických bylinek (dobromysl, heřmánek, máta, šalvěj, levandule, mateřídouška) a ty veškeré pachy dokonale pohltí.

Kávová zrna – vložte kávová zrna do látkového pytlíčku a pevně uvažte, potom je rozvěšte po celém bytě.

Jedlá soda – hravě si poradí se zápachem v lednici, nasypte ji na talířek a vložte do lednice.