Zimní zahrada je nejen místo příjemné pro relaxaci, ale i pro pěstování středomořských teplomilných rostlin.
Zimní zahrada může být sezónní nebo celoroční, ta je vytápěná. Rozdíl je i v použitém typu skel. Během jarních a podzimních měsíců, t je slunko nízko, ji můžete využít jako sluneční kolektor, dodá domu teplo.
Svislé stěny se vyrábějí z klasických izolačních skel, která mají vyšší propustnost tepla směrem dovnitř. Na střechu se spíše volí sklo, které sluneční záření odráží. Je to z toho důvodu, že na ní dopadají sluneční paprsky během letních dnů, kdy je propustnost tepla méně žádoucí. Někdy se také na střechu dávají rolety, žaluzie nebo protisluneční fólie.
Vytápění zahrady
Pokud je zahrada konstruována jako celoroční, je potřeba řešit i vytápění. Ideálním řešením jsou konvektory umístěné v podlaze. Další možností je podlahové topení.
- Důležité je i větrání
Pro pohodovou relaxaci není potřeba jen ideální teplot ale i čerstvý vzduch. Většinou je to řešeno otevíráním bočního dílu a části střechy.
Je vhodné dodržovat pravidlo, že minimálně 15% plochy zahrady by se mělo dát, kvůli větrání, otevřít.
Vstupní dveře
V nabídce naleznete jednak dveře klasické, ale i posuvné či skládací (jako harmonika).
Klasické dveře jsou nejlevnější variantou. Pokud však chcete otevírat celou stěnu, sáhněte do nabídky dveří posuvných nebo skládacích. Umožní tak proměnu zimní zahrady na otevřenou terasu.
Rostliny vhodné pro zimní zahrady
Záleží na orientaci zahrady, pokud směřuje na jih, jihovýchod či jihozápad, bude se zde dařit rostlinám z oblasti Středomoří, které mají rády dlouhé a teplé léto, slunce a světlo.
Zahradu vám ozdobí oleandry, citronovník, levandule, fíkovník, opuncie, granátové jablko, olivovníky, agáve, myrha, ibišek, akácie nebo šalvěj.