Zateplili jste si dům a přesto vám chladnou zdi? Objevuje se vám na nich plíseň? To může znamenat, že zateplení bylo chybně provedeno. Co s tím?
Zkuste využít moderní techniku, která odhalí místa, kudy z vytápěné budovy uniká teplo, a kde kondenzuje vzdušná vlhkost. Ideálně při venkovní teplotě 5 stupňů.
Řeč je o termovizní kameře. Tu využívá armáda, zdravotnictví i průmysl. Ve stavebnictví slouží také. Používá se pro:
- hledání úniků tepla z budovy
- kontrolu zateplení
- zjišťování vlhkosti, případně kontrolu vysoušení
- kontrolu hydroizolace
Systém infračervené termografie zachytí, změří a zanalyzuje různé teploty na povrchu objektu či jeho části, které pocházejí z vyzařované energie.
Zatímco infračervené spektrum je pro lidské oko neviditelné, infračervený čili termovizní snímek, tzv. termogram, kamera převede na displeji do palety viditelných barev, přiřazených různým teplotám povrchu.
Poradenství a měření
Pokud máte podezření, že při zateplování vašeho domu došlo k chybám, obrátit se můžete na různá poradenská centra, která se tímto zabývají.
Obvyklé chyby, které termo kamera odhalí
Nezateplená fasáda, špatně provedené zateplení či vadné stavební prvky přidělávají vlastníkům hned několik starostí. Nejenže platí více za vytápění, ale kvůli snížení teplot vnitřních stěn hrozí vlhnutí zdí a tvorba plísní.
Nezateplená fasáda – projevuje se sníženými teplotami zdí uvnitř domu, a to zejména v koutech. Na chladných místech kondenzuje vzdušná vlhkost a hrozí tu vznik plísní. Zateplení fasády problém řeší, současně je však důležité zajistit pravidelné větrání.
Nezateplený sokl – častá chyba při rekonstrukci domu. Teplo i po zateplení fasády dále uniká navazujícími konstrukcemi, například právě soklem. Je proto třeba, ho vždy zateplit současně s fasádou, jinak dojde k výrazným únikům tepla a prochlazování podlah v nejspodnějším podlaží domu.
Nezateplený strop – pokud chybí tepelná izolace mezi stropními trámy, dochází k úniku tepla z domu, právě těmito nezateplenými místy.
Nesprávně osazená či netěsná okna a dveře