Každý dobrý zahrádkář ví, že sucho zahradě a rostlinkám v ní nesvědčí. Co však dělat pro to, aby zahrada vzkvétala a vy jste měli dostatek vody pro všechny rostliny?
Osvědčené rady našich babiček
Velmi důležité je prokypřování půdy, především vrchní vrstvy zeminy a to pomocí speciálních motyček a kultivátorů. Díky tomu dojde k přerušení kapilár, jež se vyskytují v půdě a které mají za následek větší odpařování vody ze spodní vrstvy půdy.
Zalévejte v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách a vodu z konve či zahradní hadice směřujte na zem a ke kořenům. Zálivka by měla být pomalá, voda se tak lépe vsákne do půdy.
Také je potřeba pravidelně ze záhonů vytrhávat plevel. Plevelnaté rostliny jsou mnohem více agresivní a velmi významným způsobem odebírají pěstovaným rostlinám tolik potřebnou vláhu. Použít můžete také textilie proti plevelu, které nabízí e-shop vseprokutila.
Půdu před vysycháním ochrání mulčování, pro nějž můžete využít posekanou trávu z trávníku, slámu, kůru, hobliny, jutu nebo mulčovací fólii.
Dobrým řešením je také členitost zahrady. Místa, kde je nejvíce slunečních paprsků, jsou vhodná pro skalku. Stín vytvoří košatý strom, keř či kamenná zídka, jejíž okolí můžete osázet popínavými rostlinami. Jako další doplňky poslouží proutěné zástěny nebo můžete vytvářet výškově odlišené kaskády.
Využijte zahradní techniku
Pro závlahu lze využít kapkovou závlahu nebo zavlažovače, které můžete mít nainstalované napevno nebo si pořiďte zavlažovače přenosné. Prohlédnout si můžete nabídku e-shopu vseprokutila. Vodu lze získat jímáním dešťové vody a to buďto do nádob povrchových nebo si můžete vybudovat podzemní nádrž, která nebude zabírat místo na povrchu zahrady.
Pokud máte trávník, nesekejte jej příliš na krátko. Vyšší travní porost totiž lépe schraňuje vlhkost.