Září je období, kdy je zahrádka krásná, ale zároveň je na ní potřeba udělat velké množství práce, která nám vše vrátí v další sezóně.
Trávník
Ještě bude potřeba posekat trávu, ale již nepřihnojovat. Pečlivě vše shrabte. Trávník zalijte jen v případě, že je velké sucho. Pokud se někde objeví holá místa, dosejte je. Koncem měsíce je ideální doba pro provzdušnění pomocí vertikulace. Díky této činnosti zbavíte trávník nechtěného mechu a kořínky tak budou moci lépe dýchat. Potřebné vybavení naleznete na stránkách vše pro kutila.
Sklizeň úrody
Podzim je období, které s sebou přináší i velké množství plodů, které je potřeba sklidit a zpracovat či uskladnit. Patří mezi ně především jablka, hrušky, švestky, ostružiny, hroznové víno a ořechy.
Je potřeba zkontrolovat stromy a případně odstranit napadené části. Můžeme je přihnojit hnojivem s obsahem draslíku, který podpoří odolnost dřevnaté části v období mrazů.
Okrasné záhony
Záhony zdobí bohaté květy jiřin, které je potřeba občas zastřihnout, začínají se objevovat první listopadky, cínie a rozkvétá i vřes. Zapomenout však nesmíme ani na semínka letniček, která je potřeba uskladnit pro další sezónu.
Zeleninové záhony
Tady nás čeká sklizeň dýní, celeru, podzimní mrkve, fazolek, cuket, podzimních odrůd zelí, květáku, špenátu a mangoldu.
Po sklizni je potřeba záhony pečlivě zrýt pomocí nářadí pro zahrádkáře a ještě také lze využít zelené hnojení.
Čas na sázení a přesazování
Pokud máte v zahrádce trvalky, tak září je ideální doba na rozdělení jejich trsů a také na přesazení nových rostlin z kontejnerů do záhonů. Do skalky můžete vysadit hořce, plaménky či máčky alpské.
Chcete-li zahradu oživit jehličnany či stálezelenými dřevinami, tak je nyní vhodná doba pro jejich přemístění z kontejnerů na příslušné místo. Získají tak dostatek času, aby mohly do zimy zakořenit.
Připravte si jarní cibuloviny (tulipány, ladoňky a talovíny) a umístěte je do okrasných záhonů.