Fotovoltaická elektrárna je skvělá věc. Vyrobí elektrickou energii ze slunečních paprsků, kterou pak můžete používat doma. I tento systém ale má svoje mouchy.
Fotovoltaická elektrárna a bateriové úložiště vám umožní používat elektrickou energii a ušetřit spoustu peněz. I elektrárny ale mají svoje mouchy. Pokud se tedy chcete seznámit s jejich nevýhodami, připravili jsme si pro vás tento článek.
Ne vždy se to vyplatí
Dotace na fotovoltaiku vám vrátí výraznou část z pořizovací ceny solárních panelů. Než vás ale tato možnost zláká, měli byste si odpovědět na jednu otázku – jste si naprosto jistí, že se vám instalace fotovoltaické elektrárny vyplatí. Existují totiž případy, kdy se investice do fotovoltaiky opravdu nevyplatí. V českých podmínkách je ideální stav, pokud máte střechu se sklonem 35 stupňů a je orientována na jih. Potíže při výrobě elektřiny ovšem může způsobit zastínění střechy, například pokud poblíž stojí stromy, velké budovy nebo komíny. K snížení efektivity přitom nemusí dojít jen v případě, že bude zastíněn celý systém solárních panelů. Stačí, aby tím byl ovlivněn jeden, a máte problém.
Vysoká pořizovací cena
Akumulace energie do baterií patří mezi nejnáročnější části celého procesu. A také nejdražší. Tato jednotka je přitom velice důležitá, protože vám umožní spotřebovávat elektrickou energii, kdykoliv to budete potřebovat. Připravte se ale na to, že za ni zaplatíte spoustu peněz. Malou útěchou může být fakt, že při jejím pořízení máte nárok na maximální výši dotace pro domácnost, a tedy 100 tisíc korun.
Nepříznivé klimatické podmínky
České prostředí příliš nenahrává solárním panelům. Nejlépe je na tom Morava a jih Česka, zbytek spíše zaostává. Pro tuto oblast jsou navíc typické výkyvy a pravidelné střídání ročních období. Jediným ročním obdobím, kdy budete vyrábět dostatečné množství elektrické energie, tak bude léto. Než si tedy fotovoltaickou elektrárnu pořídíte, zjistěte si, jestli to bude ve vašem městě nebo vesnici vůbec smysl.