O vlivu barev na psychiku a náladu člověka není pochyb. Některé barvy máme dokonce spjaté s určitými situacemi. Při bílé každého napadne svatba. Při černé pohřeb nebo metalová hudba. Při zelené vojsko. To ale nijak nesouvisí s působením barev na nás. Nejlépe se o jejich účinku přesvědčíme při malování stěn v interiéru.
Není náhoda, že právě zelenou najdeme nejčastěji v nemocnicích. Snižuje napětí, uklidňuje a u některých lidí má příznivé účinky na srdce.
Naproti tomu červená může působit až agresivně. Není vhodná pro vznětlivé a podrážděné jedince. Vybízí k zábavě, dodává energii k různým aktivitám, a to i intimním.
U šedé barvy se nám naopak chce lenošit a zahálet.
Za nejpozitivnější barvu je považována žlutá. Někteří lidé mají dokonce pocit, že ve žlutě vymalované místnosti je o 2°C tepleji než je ve skutečnosti. O jejím vlivu na kreativitu se nejlépe přesvědčíme na pracovištích.
Při pohledu na oranžovou barvu dostaneme chuť k jídlu. Podporuje trávení, proto je vhodná do jídelen a restaurací.
Modrá je ideální pro odpočinek nebo spánek. Také rozvíjí náš intelekt a schopnost komunikovat.
Teplé a studené barvy
Dále barvy rozlišujeme na teplé a studené. Teplé barvy působí živě a vesele. Vyzařují ze sebe lehkost a energii. Místnost oživí. Jsou vhodné do pracovny, obývacího pokoje či jídelny. Patří mezi ně červená, žlutá nebo oranžová. Modrá, zelená nebo fialová vyzařují čistotu a jas. Řadíme je mezi barvy studené, proto je nejlépe využijeme v místnostech učených k odpočinku a relaxaci. Tmavé a syté barvy jsou nejvhodnější do velkých a světlých místností. Opticky zúží pokoj a tím mohou vyvolat pocit stísněnosti.
Ať už si do svého obydlí zvolíme jakékoliv barvy, jde především o vytvoření útulného domova ve kterém se budeme cítit dobře.