Podle druhu chovaných zvířat rozdělujeme terária na mokrá a suchá. Ani suchá se však neobejdou zcela bez vody. Velikost a tvar terária podřídíme velikosti a počtu jeho obyvatel. Spodní část terária bude tvořit dřevěná konstrukce zpevněná na rozích pevnými lištami, na které přichytíme jemné pletivo, nebo opatřená na protilehlých hranách drážkami na zapuštění skleněných desek. I v takovém případě však bude vhodné, bude-li jedna užší stěna prodyšná.
Z pozinkovaného plechu vyrobíme podsadu, jejíž boční stěny sletujeme. Dno bude mít mírný sklon k otvoru, kterým bude popřípadě odtékat přebytečná voda nashromážděná na dně podsady při zalévání zeleně. Velkou péči věnujeme vybavení terária. Na dně bude souvislá vrstva štěrku. Spodní vrstvu bude tvořit hrubší materiál, horní vrstvu ještě doplníme propraným říčním pískem. Do písčitého dna zapustíme po okraj i plochou misku na zásobu pitné vody.
Jednotlivé rostliny zasadíme do terária v květináčích. Choulostivé rostliny se pro náš účel nehodí. Jejich množství se snažíme omezit. Velké množství rostlin a jiných překážek brání zvířatům v pohybu a znesnadňuje i udržování čistoty. Zvířata, která ráda šplhají, potřebují ve svém obydlí umístit i suchou větev. Na dno položíme několik kamenů. Podložený větší plochý kámen nebo kus drenážní trubky poslouží jako vhodný úkryt. Hotové terárium zakryjeme rámem s napnutou síťovinou, který bude snímatelný. Víko zajistíme háčkem.