Než začnete budovat skalku, záleží hodně na výběru místa. Nejvhodnější je na východní straně pozemku, kam již od rána svítí sluníčko a kde není stín od stromů, neboť skalničky vyžadují dostatek světla. Ideální je, když máte na zahradě svah, který stačí zpevnit a doplnit kameny. Na rovině je třeba vytvořit alespoň trochu vyvýšené místo. Nejprve je nutné odstranit trávu a plevele do hloubky cca 30 cm.
Základní vrstvou bude štěrk, který vytvoří drenáž a teprve na něj přijde zemina. U té záleží na druzích skalniček, ale v podstatě je ideální obyčejná hlína, případně směs kompostu, štěrku, písku, listovky či rašeliny. Suchomilným rostlinám prospívá více písku a štěrku, vlhkomilným je dobré přidat rašelinu.
Kameny se rozmisťují tak, aby vypadaly přirozeně, jako ve volné přírodě. Každý kámen se zapustí asi jednou třetinou do země. Lepší jsou kameny hrubé, jako je pískovec, břidlice, žula, opuka. Rozhodně je třeba se držet jednoho druhu kamene a ne si vytvářet sbírku kamenů, které si budeme vozit ze svých cest. Vytvořte dobrý základ pro rostliny, aby byly chráněny před větrným a mrazivým počasím. Pořizovat skalničky si můžete ve specializovaných zahradnických prodejnách, ale také na burzách nebo výstavách. Raději si kupujte rostlinky v květináči nebo kontejneru, abyste měli větší záruku, že se rychle ujmou. Pokud nemáte dostatek času se skalce věnovat, jsou nejlepší půdopokryvné druhy, které zamezují tvorbu plevele, ale také vytvářejí nádherné koberce.
Patří k nim například iberka, rozchodníky, hvozdíky, ale také konifery, jako je zakrslý smrk pichlavý, borovice kleč, zerav, buxus atd. Na velké skalky se hodí i rododenrony, azalky nebo i bylinky tymián, levandule, šalvěj nebo dobromysl. Poslední věcí jsou cesty, neboť po skalce budete chodit při plení či vysazování nových skalniček. Tradiční jsou ploché kameny jako šlapáky, nebo suťoviště, což jsou neosázená místečka.