Nejen v letním období bychom měli myslet na řádné zabezpečení bytů, domů či chalup a chat proti nechtěným návštěvníkům.
Odborníci tvrdí, že převážná většina lidí řeší zabezpečení bytu teprve ve chvíli, kdy zloději vykradou někoho v jejich okolí, rodině či je samotné.
Často lidé řeší peníze, které je třeba do zabezpečení bytu investovat, ale neuvědomují si, že jim mohou zachránit majetek.
Způsobů jak ochránit majetek existuje mnoho, obecně je však rozdělujeme do dvou základních skupin.
- Mechanické bezpečnostní prvky
- Elektronické zabezpečení
Mechanické zabezpečení
Začít bychom měli pořízením mechanických prvků. Například bezpečnostní dveře brání vniknutí do objektu, a to tak dlouho, dokud se zloději nepodaří je otevřít. Doba je závislá na jeho šikovnosti ale také na bezpečnostní třídě vchodových dveří.
-
Kvalitní dveře, to je první krok k bezpečí
Bezpečnostní dveře je to první, co může zloděje zastavit. Zatímco klasické dveře zamykáme jen jedním zámkem, ty bezpečností jich mají několik. Samozřejmostí je bezpečnostní vložka, odolná proti odvrtání. Nutností je, aby dveře byly usazeny do vyztužených zárubní, které jsou vylité betonem po celém obvodu.
-
Zajistit se musí také okna
To mnozí majitelé, především rodinných domků, podceňují. Ale nejen okna, také balkonové dveře a další prosklené plochy. Hlavní důvodem bývá fakt, že nechtějí, aby jim výhled kazily mříže. Ale zabezpečit je lze mnohem elegantněji a to bezpečnostní folií. Jedná se o laminovaný polyesterový film. Okno drží i po rozbití v rámu, protože střepy zůstanou nalepené na pevné folii. Ta je odolná proti úderům kamene i sekyry. Folie není na okně vidět a ani nesnižuje propustnost světla. Je prakticky nezničitelná. Problém může nastat v případě, že se rozhodnete okna vyměnit. Nelze ji nalepit na jiné okno.
Méně nápadným prvkem zabezpečení mohou být hliníkové předokenní rolety. Zámek je přístupný pouze zevnitř místnosti, proto ho není možné vylomit. Nelze je prokopnout ani prorazit, protože jednotlivé lamely, ze kterých se skládají, jsou vyplněné polyuretanem.
I mříže naleznou své uplatnění
A to především v místech jako jsou okénka u sklepa, technické zázemí domu či garážová okna. A to především kvůli ceně. Důležité však je, aby byly namontovány zevnitř. Zvenku nemají žádný efekt.
Podobnou variantou jsou tzv. nůžkové mříže, jsou vhodné k zabezpečení zadního vstupu nebo oken, které potřebujete otevírat. Zamčená mříž sice ochrání váš byt, ale není příliš ohleduplná k vašim sousedům, pokud bydlíte v panelovém domě, poněvadž může sloužit jako žebřík, kterým se zloděj může dostat o patro výš.