Prodej nemovitosti je pro většinu lidí těžkým okamžikem, protože sezbavují něčeho, k čemu mají osobní vazbu a zároveň se jedná o největší transakci v životě. Jak nejlépe připravit nemovitost k prodeji? A jak ošetřit samotný proces prodeje, abychom nepřišli k újmě? Podívejte se na následujících 5 bodů.
Ať už prodáváte byt nebo dům na vlastní pěst, vždy je nutné se zamyslet nad správnou strategií. V první řadě je nutné správně nastavit cenu nemovitosti. I když pro vás je cena nevyčíslitelná, protože se jedná o místo, kde jste strávili řadu hezkých chvil, pokud cenu příliš nadstřelíte, nemovitost se neprodá a promění v ležák. Ležáky pak budí podezření, i když se třeba jedná o pěkné bydlení. Na druhou stranu, prodat byt za nižší než tržní cenu také není žádoucí.
1. Jak správně stanovit cenu nemovitosti
Pokud chcete prodat byt ve městě, vyhledejte si na internetu průměrnou cenu za m2 na dané město. Berte také v potaz stáří bytu, novostavby se samozřejmě ve vašem městě prodávají dráž než byty v panelových domech. Pokud prodáváte rodinný dům, odhad je o něco složitější, ale opět vám hodně pomohou podobné inzeráty ve vaší lokalitě. Pomoct vám mohou také cenové mapy, ale orientace v nich je trochu složitější a většinou placená. V případě, že máte atypickou nemovitost, se raději poraďte s odborníkem.
2. Ukliďte a postarejte se o základní opravy
Pokud má vaše nemovitost nějaké výraznější vady, nemá smysl je skrývat, to je nezákonné a mohlo by to znamenat následnou reklamaci bytu. Pokud máte ale v bytě například obouchané rohy, odřenou omítku v jídelně od židlí nebo poškrábané parkety, doporučujeme se do těchto drobných úprav pustit. Vymalujte a nechte si podlahu přebrousit, interiér bude vypadat o 100 % lépe. Byt také důkladně ukliďte, to se týká zejména koupelen, kdy zažloutlé spáry dlaždiček opravdu nepůsobí dobrým dojmem. Kupující musí vidět, že jste se o byt po celou dobu hezky starali.
3. Fotografie musí být kvalitní
První dojem prodává, a proto fotografie bytu musí být kvalitní, ale zároveň musí odpovídat realitě. Před focením ukliďte veškeré nádobí z linky, šampóny z koupelny a další drobnosti, které by mohly první dojem z nemovitosti zkazit. Foťte za přirozeného denního světla, i tak ale ještě rozsviťte, ať jsou fotky dostatečně světlé. Vyfoťte jednotlivé místnosti, ale také pohled z okna i balkónu a samozřejmě pohled zvenčí na celý dům. Pokud víte, že focení není vaše silná stránka, můžete vsadit na profesionálního fotografa nebo třeba poprosit nějakého nadšence z řad svých přátel.
4. Inzerujte na správných místech
V momentě, kdy máte nafoceno, je důležité se zamyslet, kde budete nemovitost inzerovat. V dnešní době jsou na internetu stovky realitních portálů a není snadné mezi nimi vybrat tak, abyste se zveřejnění inzerátu neplatili nekřesťanské peníze bez úspěchu. Ideální je vsadit na mix a inzerovat na nejpopulárnějších serverech, jako jsou Sreality nebo Realityidnes, ale neopomíjejte ani menší servery, které jsou významné ve vaší lokalitě.
Tento mix vám nabídne portál Reality Samoobsluha, skrz který můžeme inzerovat nemovitost až na 50 realitních serverech a to úplně zadarmo.
5. Právní pomoc
V momentě, kdy už kupce máte, si nechte vypracovat kupní smlouvu profesionálem, tak aby reflektovala všechny zákonné skutečnosti. Stanovte si sankce za nesplnění sjednaných povinností a kupní cenu vždy uschovávejte v advokátní úschově. Díky tomu budete mít zajištěno, že po přepisu vlastnických práv katastru nemovitostí peníze opravdu dostanete a kupující získá svou nemovitost. Protože se jedná o složitou problematiku, doporučujeme využít právní pomoci.