Pro někoho nedílná součást interiérového designu, pro jiného nevkus a přežitek z dob dávno minulých. Rozhodně jim však nelze upřít, že budí emoce. Řeč je o tapetách, které o sobě v posledních letech dávají vědět a nekompromisně se vracejí do módy. Pokud je nemusíte, protože ve vás evokují představu panelákového bytu typického pro minulý režim, příjemně vás překvapí jejich současná podoba. K dostání jsou ve všech možných barevných kombinacích a s různorodými vzory dle aktuálních trendů. Můžete si vybrat z několika druhů materiálů a nikdo vás nebude nutit do tapetování celé místnosti – jediná vytapetovaná stěna působí snad ještě o něco lépe.
Papír, vinyl, nebo vlies?
Tapety se vyrábí z různých materiálů. Liší se vlastnostmi i cenou. V čem spočívají největší rozdíly, které nejsou na první pohled vidět?
Nejvýhodněji vychází papírová varianta, která je ovšem nejméně odolná vůči mechanickému poškození. Mimo to je pro ni typická náročnější aplikace na stěnu (musí se natírat tapeta i podklad). Odstraňují se pomocí odstraňovače mokrou cestou.
Zajímavou volbu představují vinylové tapety. Díky povrchové vrstvě z vinylu jsou odolnější vůči omaku a otěru, stálobarevné, a navíc vykazují určité tepelně-izolační vlastnosti. A protože jsou voděodolné, nemusíte mít strach z čištění mokrou houbičkou. Stejně jako papírové se i vinylové tapety natírají současně se stěnou.
Vrchol nabídky zaujímají vliesové tapety. Svou popularitu si nevysloužily náhodou: jsou odolné vůči poškození i vodě, omyvatelné a barevně i tvarově stálé. Tapetování je o poznání jednodušší, protože se natírá pouze stěna. A protože je vlies prodyšný, nehrozí u něj tvorba plísní.
Hlavně, aby ladily
Bez ohledu na to, jakou variantu tapety si nakonec vyberete, berte při výběru barev a vzorů ohled na ostatní interiérové prvky. Především pak na bytové textilie jako závěsy, se kterými by měly být tapety v harmonii nebo kontrastu.