Protipožární dveře by měly být součástí každé domácnosti – bez nich se případný požár šíří rychleji a spálí vše, co mu stojí v cestě. Konstrukce protipožárních dveří plameny zastaví a nepropustí ani kouř. Co při jejich výběru sledovat?
Na první pohled vypadají stejně jako běžné dveře. Rozdíl najdete uvnitř – v samotném dveřním křídlu i v zárubních. Úkolem protipožárních dveří je v případě požáru zabránit šíření plamenů do celé budovy a poskytnou tak čas na evakuaci.
U protipožárních dveří sledujte:
- Funkci požárního uzávěru – každé protipožární dveře musí být označeny jako požární uzávěr a mít platný certifikát o bezpečnosti. Ten si ověřte u prodejce dveří.
- Odolnost dveří – udává se v minutách a značí čas, který vám dveře poskytnou k evakuaci. Vyjadřuje se pomocí písmena E a čísla – např. E30 značí, že máte půl hodiny čas před požárem utéct. Potom se dveře začnou bortit.
- Materiálové řešení – se udává písmenem D. Dveře s hořlavou povrchovou úpravou (např. lamino nebo dýha) najdete pod označením D3. Typ D1 je zcela odolný proti ohni – takové dveře najdete například v průmyslových prostorech.
- Automatické zavírání dveří – až na výjimky musí mít všechny protipožární dveře samozavírání. Může se totiž stát, že během požáru vyběhnete z domu, aniž byste na zavírání mysleli, a plameny se tak zbytečně rozšíří i do dalších místností.
- Kouřotěsnost – některé protipožární dveře bývají odolné proti studenému i teplému kouři. Pokud si takové pořídíte, nechejte si nainstalovat speciální kovové zárubně s těsněním.
Stejně jako běžné interiérové dveře, i ty protipožární zasadíte do obložkových nebo ocelových zárubní. Seženete je v mnoha provedeních – jednokřídlé i dvoukřídlé, plné, prosklené, ale i se světlíky. Neomezujte se ani při výběru barev a dekoru, profesionální výrobci vám je vyrobí přesně podle představ.
Zjistili jste, že nevíte, kolik takové protipožární dveře stojí? Mnoho výrobců nabízí online kalkulačku, kde si cenu rychle a nezávazně spočítáte.
Autor článku: Veronika Holzerová