Najít bydlení ve velkém městě, které není drahé, není zas tak jednoduché. Objevte potenciál ve výšce – určitě se někde objeví podkrovní nebo půdní prostory, které se dají upravit na útulné bydlení.
Vnitřní řešení podkrovního bytu je velice originální, neboť se střešní konstrukce velice odlišují, na rozdíl od běžných pater. Každý půdní prostor je tak velice specifický.
Jak na úpravy
Než začnete s rekonstrukcí podkrovních prostor, nechte si zjistit, zda půda odpovídá statickým požadavkům. Především ve starších zástavbách může dojít k popraskání krovů či jejich narušení plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Zajistěte si kvalitní střešní izolaci. A to nejen pro období deště nebo chladu. V půdních prostorách bývá v létě největší horko, na to je také potřeba myslet.
Pro dostatek světla lze využít střešní okna, která nejen rozsvětlí jinak pošmourné podkroví, ale umožní i dostatečné větrání. Optimální podmínky zajistí, pokud vhodně rozložíte okna střešní a pokud jsou k dispozici, tak i fasádní. Také kvalitní stínění je důležité a to především v místnostech, kde budete spát.
Vzhledem k tomu, že podkrovní prostory někdy neoplývají velkým místem, můžete spojit kuchyni s jídelnou, jež spojí ostrůvek upravený pro vaření, vytvoříte si tak otevřené soužití. Kuchyňská linka bude působit útulně, zvolíte li například bílá dvířka v kombinaci se dřevem se světlým lazurovacím nátěrem.
Několik tipů:
- Rustikální vzhled dodají interiéru obnažené trámy, komoda s přírodního materiálu nebo podlaha ze dřeva či jeho napodobenin.
- Pokud zůstala zachován trámová podpěra, využijte ji k oddělení místa pro spaní, dodá prostoru pocit bezpečí.
- Pokud necháte obnažené zdivo, bude se u něj vyjímat třeba atrapa krbu, která dodá zdi noblesní vzhled.
- Kvalitní okenní rámy a sklo podpoří efektivní tepelnou izolaci.