Včasné, pravidelné a správné prostříhávání je důležitou součástí této péče. Pro prostříhávání stromků platí několik základních pravidel. Především je to otázka termínu, který mají jednotlivé druhy hlavně ovocných stromků odlišné. p4soutlet Druhou zásadou je rozlišování výhonů hlavních, planých, a postranních.
Správným střihem zajistíme dostatečný přístup vzduchu a světla do nitra koruny. pass4sure 000-284 S prostřihem je třeba vyčkat asi do poloviny února. Jabloně se stříhají na jaře, ale i na podzim. Peckoviny se doporučuje prostříhavat ihned po sklizni.
První řez se provádí bezprostředně po vysazení stromku do půdy. Nejprve se musí zastřihnout kořeny, aby se snížil počet výhonků a zbývající mohly lépe přijímat vodu a živiny. Dalším je výchovný řez, který se provádí z důvodu zdárného růstu korunu. Tento řez provádíme od druhého roku po vysazení tak, že postranní výhony každoročně sestřihneme o dvě třetiny jejich délky. Zároveň je třeba odstranit případný druhý hlavní výhon a plané výhony, pokud se vytvořily. Hlavní výhon se zkracuje tak, aby byl o šířku dlaně vyšší, než ostatní výhony. Pak následuje prosvětlovací střih zabezpečující dostatečný přísun světla do koruny. Odstraňují se odumřelé, slabé nebo příliš husté větve.
Dále se provádí střih sadbový, při kterém se odstraní husté větve. Ponechává se asi šest silných a zdravých jednoletých výhonu. Slabé výhony se krátí o polovinu, silné o třetinu jejich délky. Úkolem střihu prosvětlovacího je odstranění celých výhonů nad postranním výhonem, který směřuje vně stromku.
Po každém prostřihu větví silnějších než 2 cm je třeba ošetřit vzniklé rány, aby nehrozil vznik plísní. Řezy se zamáznou štěpařským voskem nebo například latexem.