Máte doma kusy nábytku, které bohužel už nevypadají tak dobře, když jste je kupovali? Starý nábytek nemusíte pálit nebo ho prodávat, můžete ho renovovat a vykouzlit z něj naprosto fantastickou část domova, kterou vám bude každý jen závidět. Zejména u oblíbených kusů nábytku se snažíme o záchranu, když trouchniví a stárnou. Renovovat však může jakýkoli nábytek, nejen ten oblíbený. Pomůžeme vám, jak na to.
Ani desítky nebo stovky let starý nábytek nemusíte vyhazovat, pálit nebo prodávat dál. Právě takové kusy nábytku jsou nejcennější, obsahují nejvíce vzpomínek a někdy jsou to poslední, co nám po blízkých zbylo. Pokud tedy takto starý nábytek chcete zachránit, doporučujeme ho renovovat, není to nic těžkého.
Nejdříve se zbavte původního laku
Doporučujeme se nejdříve zbavit původního laku, který se snažte odstranit co nejlépe. Buď to jde obroušením, nebo opálením. Na pomoc si vezměte nějaké ruční nářadí schované v boxu na nářadí, například špachtle nebo šmirgl papíry se rozhodně budou hodit. Použít lze i chemické odstraňovače.
Opravte, co se opravit musí
Než natřete nábytek novým lakem, je třeba opravit to, co se opravit musí. Máme na mysli praskliny, vrypy nebo rýhy či díry. Doporučujeme na to vzít tmely, na větší praskliny doporučujeme sáhnout po dvousložkových tmelech. Společně kladiva a hřebíků přitlučte to, co se přitlouct musí.
Nakonec natřete nábytek
Renovaci nábytku zakončete novým nátěrem. Je však třeba, abyste měli dopředu představu, jak musí renovovaný nábytek vypadat. Jen tak se vyhnete zbytečnému přetírání a dalším zbytečným krokům. Na tmavé dřevo aplikujte vhodný olej, nejlépe se aplikuje lihové mořidlo, které dřevu dodává hezký, příjemný nádech zvýrazňující přirozený vzhled dřeva.
Abyste nábytku dodali moderní design, použijte k nanášení barvy houbu, váleček nebo štětec.