Cesta k domácímu i rozsáhlému veřejnému wellness začíná vždy pečlivým plánováním. Wellness na míru totiž není levná záležitost a sebemenší chyby bývají velmi draze vykoupeny nefunkčností, energetickými nebo finančními ztrátami.
Svatá trojice: nápad + plán + koncept
Lidé se dnes nespokojí jen se saunou a vířivkou, ale čím dál častěji chtějí odpočívat aktivně a využít zdravotní účinky wellness na maximum. Doma v soukromí i v hotelu či penzionu. Naštěstí jsou pryč doby, kdy bylo jediným cílem návrhářů umístit na co nejmenší plochu co nejvíce wellness prvků.
Moderní wellness na míru musí mít koncept a jasně daný plán. Proto se čím dál častěji setkáváme s jednotícím tematickým designem, kdy je celé wellness provedeno v římském, japonském, tureckém nebo naopak ultra-moderním minimalistickém stylu.
Komplexní návrh wellness pak musí obsahovat nejen správně rozvržené a logicky propojené mokré a suché části wellness, ale měl by správně propojit aktivní i odpočinkové prvky. Důvod je prostý – když chcete odpočívat a relaxovat po saunování, neměly by vás například rušit rozhovory, které vedou lidé ve vířivce.
Nápad se dnes cení více než kdy v minulosti. Projektování wellness je tak směsí technických znalostí i psychologie lidí. Ohromný vliv na to, jak se budou uživatelé a návštěvníci wellness cítit, má totiž nejen uspořádání jednotlivých částí wellness, ale i jejich texturovaný či hladký nebo lesklý povrch a samozřejmě barvy.
Možností, jak a čím zařídit wellness, je téměř nekonečně mnoho. Od finské sauny, infrasauny, ochlazovny až po vířivku, parní kabinu, odpočívárnu, solární louku nebo kneippův chodník.
Bez ohledu na to, zda se jedná o návrh velkého nebo malého wellness, je naprosto klíčová představa a přání zadavatele a investora. Na architektovi je pak navrhnout takové řešení, které by respektovalo potřebné normy, zvyklosti a funkčnost, ale splnilo i požadované zadání.
Dobrý návrh wellness od špatného pak odlišuje například i provozní finanční náročnost. Nezřídka se stává, že wellness navrhuje někdo, kdo nemá zkušenosti s tímto druhem staveb. Wellness by měl vždy navrhovat odborník – jen ten totiž dokáže pohlídat každý detail i ekonomiku provozu, u veřejných wellness pak i časovou návratnost investice.
Realizace welness je pak už jen posledním krokem celého procesu. I tu byste však měli svěřit někomu, kdo již má pár wellness za sebou. Rozhodující pro výběr by měly být vždy reference.
Inspiraci můžete najít v některých veřejně přístupných wellness, ale to nejlepší se často skrývá v domácích a nejednou i velmi luxusních wellness u soukromých klientů. Některá najdete nafocená jakožto reference na webových stránkách realizačních společností, jiné úspěšné realizace bohužel zůstávají navždy skryté očím veřejnosti.
Určitě doporučujeme navštívit wellness showroomy společností, které se stavbou a návrhy wellness profesionálně zabývají. Můžete se tam seznámit s řešením prostoru i jednotlivými wellness prvky. Jako například můžeme uvést Showroom firmy Wellness Vision v Praze – Uhříněvsi.