Květiny jsou velmi křehkou přírodní krásou, která vyžaduje znalost správného zacházení, aby se zachoval jejich původní vzhled co nejdéle. Většina lidí se řídí vlastním instinktem nebo různými mýty a květiny ošetřuje nesprávným způsobem. Řekneme si tedy, jak nejlépe rostliny ošetřovat. Květina, kterou utrhneme nebo zakoupíme, potřebuje zvláštní péči a ošetření, aby si svou svěžest zachovala nejen několik hodin, ale i dnů. Proto musíme od začátku dodržovat určitá pravidla.
Dřevnaté stvoly řežeme, popřípadě stříháme zahradnickými nůžkami, měkké štěpovacím nožem. Řežeme co možná nejtenčí stonky, ostrým šikmým řezem (kanálky ve tkání květin tak zůstanou otevřené). Nikdy neřežeme květiny v horkých denních hodinách, nýbrž vždy časně ráno. Vyhneme se jak malým poupatům, tak květům příliš otevřeným. První ve váze nikdy nevykvetou, druhé opadnou při prvním závanu vzduchu.
Odstraníme zvadlé listy a listy spodní, které ve vodě hnijí a páchnou. Pak květiny ponoříme do kbelíku s vodou ve svislé poloze (kbelík je plný ze dvou třetin) a necháme na temném, chladném místě až do použití.
Skleníkové květiny
Skleníkové květiny nesmíme naráz vystavit chladu – ponecháme je zatím ve kbelíku ve skleníku nebo ve stejné teplé místnosti. Chceme-li květiny upravit do vázy, začneme nejdříve s přiřezáváním. Některé zkrátíme, jiné ponecháme, podle toho, jaký tvar chceme kytici dát. Řežeme vždy pod vodou (to je velmi důležité), šikmým řezem; dřevnaté stvoly nařízneme několika řezy do výše 1 centimetru (například růže, šeřík).
Rostliny ronící mléko
Rostliny, které roní mléko, ponoříme na chvíli asi 2 cm do vařící vody. Příliš měkké nebo duté stvoly Zpevníme květinovým drátem, který do nich vsuneme. Příliš krátké stonky nastavíme slámkou (kapilárovým systémem ve váze se voda dostane až k rostlině).
Jak na vadnoucí květiny
Vadnoucí květinu můžeme osvěžit. Dáme do kbelíku vodu (asi 60 °C) ponoříme do ní stvoly asi 7-8 cm hluboko. Potom odřízneme, stále pod vodou, část asi 1 až 2 cm; ostatní necháme v teplé vodě několik sekund zatáhnout a hned květinu ponoříme do sřudehé vody tak, aby nad vodou byl pouze květ. Necháme ji 2 hodiny regenerovat.
U zvadlých růží nebo pivoněk můžeme postupovat takto: Zabalíme je do novinového papíru a dobře zavineme okraje. Balíček položíme do vany, kde jsou asi 2 cm vody. Po několika hodinách přijdou květiny k sobě.
Květiny ve váze
Máme-li květiny již ve vázách, musíme denně měnit vodu. Na 1 litr vody přidáme 1 tabletku acylpyrinu, čímž zpomalíme uhnívání měkkých částí. Při každé výměně vody květiny asi 1 až 2 cm pod vodou přistřihneme. Odstraníme i hnijící listy. Těžké vázy, se kterými se obtížně manipuluje, plníme vodou jen málo a denně přidáváme kousky ledu. Květiny v tomto případě denně 2 vázy vyjmeme a ponoříme na chvíli do vany nebo kbelíku se studenou vodou.
Kytice
Kytice by neměla nikdy stát na slunci nebo v průvanu. V suchých místnostech přeneseme pravidelně květiny do koupelny a stříkáme rozprašovačem. Už při nákupu květin dbáme, aby nebyly staré a neměly květy přidrátovány proti rozvití. Předem si také rozmyslíme, které květiny budeme potřebovat, ušetříme si tak zbytečné výlohy. Životnost některých květin (Jako třeba Chrysanthemum, Rosa, Syringa, Dahlia, Astilbe) prodloužíme, ponoříme-li konce stonku na 20-30 sekund do vroucí vody. Podobný účinek má krátké ožehnutí konce seříznutého stonku nad plamenem svíčky nebo kahanu.