Každá exotická rostlina potřebuje pro svůj zdárný vývoj teplo a světlo. To jim můžete snadno zajistit i v panelákovém bytě. Začít můžete kdykoliv, ale nejvhodnější dobou pro pokusy s pěstováním exotického ovoce je únor až březen.
Nejprve musíte semínka nebo pecky očistit od dužniny, opláchnout a nechat v teple oschnout. Pak je zasadíte do substrátu v květináči, který postavíte na teplé a světlé místo a substrát udržujete přiměřeně vlhký. Teplota v místnosti nesmí nikdy klesnout pod 15°C a dobré je přihnojování hnojivem pro ovocné stromy nebo zeleninu. Takto můžete doma pěstovat nejen běžné pomeranče, citrony či mandarinky, ale třeba i limetky, kumkvaty, granátová jablka apd. Velkých výnosů zřejmě nedosáhnete, ale vlastní citrusový keřík nebo stromek v pokoji je velice efektní.
Některé druhy exotického ovoce se dají pěstovat nejen ve skleníku nebo v bytě, ale třeba i na zahradě, na balkóně či na terase. Jedná se o méně známou asiminu, narančilu, pepino, psidium, nebo i známější fíkovník. Jsou to vesměs poměrně nenáročné rostliny, které vypadají dekorativně a ještě vám přinesou plody.
Například narančila, čili chlupatý pomeranč, je krásná keřovitá rostlina, která v našich podmínkách dorůstá nejvýše do 150 cm. Můžete ji pěstovat jak ve skleníku, tak i jako přenosnou ve velké nádobě. Pouze na zimu je třeba ji přemístit na světlé místo s teplotou 10-15°C. V únoru ji pak hluboce seříznete, abyste dosáhly keřovitého tvaru.
Vděčné je také pepino, což je melounový bylinný keřík dosahující výšky až 80 cm, který se dá pěstovat přes léto venku. Krásný je také v závěsných květináčích, zvláště když jej zdobí zlatavé plody. V únoru jej hluboce seříznete, přesadíte do většího květináče a po „zmrzlých mužích“ umístíte ven.
K nejodolnějším subtropickým rostlinám patří fíkovník dotato, který je nenáročný a lze ho pěstovat i na zahradě na slunném místě. V době vegetace vyžaduje častou zálivku, na zimu jej přemístíte do chladné místnosti a jelikož je opadavý, nemusí tam být světlo.