Budete-li chtít ořešák na své zahradě vysadit, je možné si vybírat z mnoha odrůd lišících se vzrůstem, tvarem, velikostí, barvou i chutí plodů a tvrdostí jejich skořápek. Nejznámější je zřejmě ořešák královský, který má výborné vlašské ořechy. Tyto stromy jsou známé již od nepaměti, neboť se využívalo nejen jejich plodů, ale také jejich ozdravovacích schopností, spočívající v regulaci a čištění jak povrchových dešťových vod, tak například i močůvky a jiných odpadních vod.
Proto se ořešáky vysazovaly kolem domů i na dvorech, neboť stačily všechnu vodu spotřebovat a odpařit. Jeden strom dokáže za jeden letní den odpařit až 400 litrů vody a také vyčistit půdu od dusíkatých látek. Na selských dvorech tak často býval ořešák vedle hnojiště a studny. Dnes se ořešáky vysazují obvykle stranou na konci zahrad, neboť slouží pro své plody a jako posezení ve stínu. Pěstovat je lze s úspěchem až do nadmořské výšky 900 m. Ideální je pro ně teplejší oblast a hladina podzemní vody by neměla být vyšší než 2 m a vysazujeme je vždy na jaře.
Pro výsadbu jakéhokoliv ořešáku, třeba i pro okrasu impozantního stromu, platí doporučení, že stačí v mnoha případech odebrat semenáčky z podstromů. Zde dost často vyklíčí a rostou. Jelikož mají ořešáky hlavní kořen kůlový, je třeba si vybrat mladší rostliny z důvodů snadnějšího dobývání ze země.
Lískové keře se hodí v zahradě rovněž jako okrasné solitéry, ale lze je pěstovat i jako živý plot. Vybírat lze mezi bílým a červeným lískovým keřem. Všeobecně je líska dlouhověkou rostlinou, která má v zahradě okrasnou funkci a je užitečná svými chutnými lískovými oříšky.