Nenechte se zmást jejich názvem. Ačkoliv přízvisko „plovoucí“ evokuje představu voru, na kterém budete proplouvat z jedné místnosti do druhé, ve skutečnosti jsou plovoucí podlahy velmi stabilní. Lamely se k době přicvakávají přes systém typu pero-drážka a je možné je kdykoliv rozebrat. Tímto způsobem poměrně snadno položíte dřevěné, korkové, laminátové i vinylové dílce. Ale jaký materiál zvolit? Vlastnosti jednotlivých variant najdete v tomto článku.
Plovoucí podlaha z laminátu
Laminátové plovoucí podlahy jsou zřejmě nejdostupnější a zároveň lákají nízkou cenovkou. Zda si vyberete vzor a strukturu imitující dřevo, kámen, dlaždice či jiný materiál, je na vás. V případě dražších krytin na první pohled nepoznáte rozdíl. Oproti dřevu je však podlaha z laminátu o poznání tvrdší. Na horší akustiku byste měli brát zřetel a umístit pod krytinu vhodně zvolenou kročejovou izolaci. Anebo si pořídit podlahu, která je izolací (např. vrstvou korku) vybavena již z výroby. Pokládání podlah z lamina je rychlá a bezproblémová.
Plovoucí podlaha z vinylu
Pokud je některý z výše jmenovaných materiálů trendy, pak je to vinyl. Ten lze mimo jiné i celoplošně nalepit, případně si pořídit samolepicí dílce. Plovoucí vinylová podlaha je pak řešena klipovým systémem. K výhodám patří cenová dostupnost a snadná údržba.
Za nevýhodu vinylu lze považovat fakt, že je velmi tenký, a proto má tendenci kopírovat podklad. Proto by měl být položen na rovném povrchu. Do suchých a méně zatěžovaných místnosti jsou vhodné silnější lamely s HDF podkladem, do prostor s vyšší relativní vlhkostí vzduchu pak lamely s WPC podkladem.
Dřevěná podlaha ze dřeva či korku
Specialisté na plovoucí podlahy Liberec doporučují dřevěné a korkové krytiny zákazníkům, kteří vyžadují teplý povrch a zároveň mají jako podmínku ekologický charakter. Oba přírodní materiály jsou vhodnými kandidáty na podlahové topení. K nevýhodám patří vyšší pořizovací ceny a náročnější údržba.