Jestliže máme před sebou rekonstrukci bytu nebo jsme si postavili dům a chceme ještě dořešit podlahy, můžeme si vybrat třeba vinylové podlahové krytiny, které nám v mnoha směrech usnadní práci. V posledních letech zájem o tento druh podlah rapidně stoupl a tak bychom si mohli říci i proč. Vinylové podlahy mají totiž několik výhod, které třeba trochu vyzdvihnout a objasnit. Také bychom si ale měli před samotnou pokládkou uvědomit, o jakou podlahu máme vlastně zájem, nebo lépe řečeno o jaký druh pokládky.
Plusy vinylové podlahy
Nejdříve je třeba si říci, jaké výhody vlastně mají vinylové podlahy. K těm největším přednostem vinylu patří zejména jeho odolnost, pružnost, snadná údržba, vhodnost i do místností s podlahovým vytápěním, což určitě příjemné zjištění. Co investory zajímá také nejvíce je asi fakt, že je taková podlaha velice odolná proti vlhkosti, takže ji můžeme mít i v koupelně nebo v kuchyni, kde je jistě zvýšená vlhkost jednoznačná. Dále je to také příjemný povrch na dotek a to také bosou nohou a v neposlední řadě také celkem snadná pokládka. Dalšími výhodami vinylových podlah je zejména příjemná cena, která je dostupná pro všechny, ale zejména je to velké množství barev, druhů a také imitací přírodních materiálů, jako například imitace dřeva, kamene, mramoru i žuly nebo korku. Takže si zákazník může vybrat vinylovou podlahu přesně podle svého vkusu, ale také podle celkového interiéru domácnosti. Výbornou volbou je tento druh podlahové krytiny do vysoce zatěžovaných komerčních prostor, jako kanceláře, nákupní centra, sportovní centra, školy, nemocnice, výrobny, sklady a podobně.
Samotná pokládka vinylové podlahy
Pokud se jedná o pokládku vinylu, tak tady můžeme podlahu položit i svépomocí, ale jistotu dobře provedené práce budeme mít v případě, že si objednáme na tuto činnost odbornou firmu, která se pokládkou vinylových podlah zabývá. Pracovníci takových firem mají mnohaleté praktické zkušenosti, které jsou jistě důležitým faktorem pro dokonale a kvalitně odvedenou práci. V zásadě máme dvě možnosti pokládky vinylové podlahy. Jednou z nich je pokládka plovoucím způsobem, která není tak náročná a zvládne ji i zručný domácí kutil. Jednotlivé dílce jsou vybaveny speciálním zaklikávacím systémem, podobným jako u laminátové podlahy. Dílce se pak zaklikávají do sebe. Výhodou zde je, že pokud se nám nějaký dílec znehodnotí, poškodí nebo prostě potřebuje výměnu, můžeme jej jednoduše vyloupnout z podlahy a stejně tak jej pak můžeme uložit zpět. není tedy třeba měnit celou plochu podlahy. Dílce mají zhruba 10 mm a jsou vyšší než vinyl lepený. Zásadou u pokládky je a to nejen u té vinylové, že podklad, na který budeme podlahu pokládat, musí být čistý, hladký a hlavně rovný. V případě, že bychom tento fakt opomněli, později bychom zjistili, že podlaha není taková, jakou jsme si ji představili.
Druhou variantou pokládky je lepení vinylu. Tady jde o daleko náročnější pokládku a to nejen z pohledu práce, ale i na čas. Lepit lze vinyl v dílcích nebo v rolích, kde se lepí většinou velké plochy, jako například školy, nemocnice a jiné veřejné prostory. K celoplošnému lepení se používá speciální lepidlo a i zde platí mít dokonale čistý a hladký povrch.
Údržba vinylové podlahy
Nesmíme zapomenout ani na údržbu takové podlahy, kdy jejím pravidelným čištěním zabezpečíme nejen větší odolnost, ale především její životnost. Ta se tady odhaduje až na dvacet let a to je jistě příjemné zjištění. nesmíme ale používat agresivní čistící prostředky, které by ji mohly znehodnotit.