Na světě se každoročně vyrobí několik miliard kusů jednorázových plenek, které se stávají velkou částí odpadu, které znečišťuje naše životní prostředí. Ovšem i samotná výroba jednorázových plenek není k přírodě šetrná.
To je však jen jeden z mnoha důvodů, proč se stále více rodičů rozhoduje pro své ratolesti používat látkové pleny. Větší pohodlí pro děti, menší riziko kožních onemocnění a ušetřené finance jsou další podněty pro rodiče, proč látkové pleny používat.
Látkové pleny je třeba pravidelně prát nebo je čistit jiným účinným způsobem.
Bělidlo a ocet
Někteří výrobci plenek doporučují používat bělidla, aby si látkové plenky udržely zářivě bílý vzhled. Pokud potřebujete použít bělidlo, používejte ho střídmě. Pamatujte, že se jedná o velmi drsnou chemikálii a pokud ho používáte příliš často nebo ve velkém množství, může poškodit látku.
Ocet sice není silnou chemikálií, ovšem nenechte se zmást tím, že nemůže ocet poškodit tkaninu. Ocet je silná čisticí kyselina! Je to skvělé pro změkčení tkanin a osvěžování plenek, ale stejně jako u bělidla byste měli používat nejmenší účinné množství, abyste zabránili poškození plen.
Na aviváž zapomeňte
Aviváže obsahují vůně a chemikálie, které jsou potenciálně nebezpečné pro zdraví vašeho dítěte. Aviváže vytvářejí více vlhkosti v tkanině vašich plenek, což má za následek, že se v nich více drží stolice vašich dětí.
Sušení plenek
Nejlepší způsob, jak vysušit látkové plenky, je venku na slunci. Je to proto, že slunce je váš přítel, který bojuje proti skvrnám a ničí bakterie. Látkové plenky vždy voní svěže a mají méně skvrn, pokud dostanou dobrou dávku slunečního svitu.
Pokud nemůžete své plenky venku usušit, je dobrá metoda také šňůra v domě. Nevýhodou vzduchového sušení, zejména uvnitř, je to, že to trvá dlouho.
Rychlejší metodou je použití sušení vzduchem na sušárně nebo použití nízkého tepla. Vysoké teplo může poškodit elastické, zacvakávací a vodotěsné obložení. Opět je dobré zkontrolovat doporučení pro vaše konkrétní pleny, protože někteří výrobci doporučují vyšší teplotu sušení.