Klimatizace

Při rozhodování, jakou klimatizaci do domu si pořídit, je dobré se řídit pěti základními kroky:

  •     počet místností, které chcete chladit
  •     typ provedení vnitřní jednotky
  •     filtrace, čištění a ionizace vzduchu
  •     použitá technologie, účinnost, design
  •     chladící a topný výkon zařízení

Klimatizací je několik druhů. Z hlediska finanční a montážní náročnosti je nejjednodušší mobilní klimatizace. Dá se pořídit již od 5 tisíc Kč a nemusíte ji nechat složitě montovat či propojovat venkovní a vnitřní jednotku. Nevýhodou je ovšem malá účinnost, k jejímuž zvýšení zaplatíte více za spotřebu elektřiny. Rovněž její hlučnost je dosti značná, a proto se vůbec nehodí do obývacích pokojů nebo ložnic. Uplatnit se však může v různých pracovních prostorách. Problémem mobilních klimatizací je rovněž odvod horkého vzduchu pomocí hadice, pro kterou musíte vyříznout otvor do obvodové zdi domu, nebo do stoupaček.


Tyto nevýhody odstraňuje pevná klimatizace, které však stojí od 10 do 50 tisíc korun. Záleží na typu zařízení a především velikosti domu. Pevná klimatizace se skládá z vnitřní a venkovní jednotky, spojených měděným potrubím přivádějícím chladivo. Její funkci lze přirovnat k chladničce, pouze je rozdělena na dvě části. Výhodou je, že hlučné součásti, jako je kompresor, kondenzátor a další prvky jsou umístěny na fasádě, střeše nebo balkónu. Vnitřní jednotka se skládá z ventilátoru a výparníku a většinou se umísťuje na zeď nebo na strop. U druhého řešení je však nutný podhled, do kterého se tělo klimatizace umístí.

Nejjednodušším jednotkám, které se skládají z jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky, se říká split. Druhým typem je multisplit klimatizace, kdy na jedinou kompresorovou jednotku jsou připojeny dvě i více vnitřních jednotek.

Většinu dražších pevných klimatizací lze využívat i k topení, kdy se využívá princip tepelného čerpadla. Topení však nenahradí a navíc se hodí jen pro krátkodobé přitopení, jelikož k získání 3 kW tepelné energie se spotřebuje 1 kW elektrické energie.