Masožravé rostlinky můžeme pěstovat i doma na okně, je však potřeba vytvořit jim vhodné podmínky.
Masožravky patří mezi rostliny a tudíž ke svému životu potřebují fotosyntézu, živiny získávají z půdy. Zpravidla se vyskytují v oblastech na živiny chudších (mokřady, rašeliniště), proto je pro ně hmyz vzácností, kterou nutně ke svému životu nepotřebují. Pokud hmyz nedostanou, nemusíte se bát, že uhynou, může se u nich dříve zastavit růst nebo budou méně kvést.
Základní pravidla pro pěstování
Pokud rostlinkám budete chtít dopřát hmyz, postačí jeden kousek týdně.
- Světlo
Vzhledem k tomu, že tyto rostlinky pocházejí z exotických oblastí, potřebují dostatek světla, vláhy a tepla. Pokud je chcete mít na okně, umístěte je na jižní stranu, případně si pořiďte zářivky, které mají odpovídající barvu světla.
- Zálivka
Voda z kohoutku pro tyto rostlinky není ideální volbou, obsahuje totiž velké množství minerálních látek. Používejte raději vodu destilovanou. Rostlinky potřebují dostatek zálivky, některé i opakované rosení.
- Substrát
Ideální je rašelina smíchaná s perlitem či křemičitým pískem (poměr 2:1). Zajistěte stálou vlhkost, kterou můžete podpořit i miskou pod květináčem, v níž bude neustále voda.
- Nádoba
Nejčastěji se používá plastový květináč, hliněný totiž rychleji odpařuje vodu.
- Rostlinky
Pro začínající pěstitele jsou ideálními zástupci rosnatky (vejdou se i do větší lahve), tučnice nebo špirlice, které nejsou tak náročné na péči. Náročnější je mucholapka nebo láčkovky.
Pokud se rozhodnete pro pěstování náročnějších rostlinek, je vhodné pořídit jim zakryté akvárium nebo pokojový skleník.
Rosnatky jsou rostlinky, které se vyskytují na všech kontinentech, kromě Antarktidy. Co se týče péče, jednotlivé druhy se trochu liší.
Špirlice mají celou řadu různě barevných láček.
Láčkovky jsou velice oblíbené, ale pozor, také hodně náročné na podmínky. Jsou považovány za nekorunované královny celé této skupiny rostlin.