Máte doma sklep či samostatně stojící garáž? Tyto místnosti nabízejí ideální skladovací prostory a to nejen pro zahradní nářadí, ale i sportovní náčiní, ovoce, zeleninu a dokonce ze můžete vytvořit archiv pro sladování vína. Vše však má svá pravidla. Pojďme si některé z nich připomenout.
Skladování ovoce a zeleniny
Ovoce vyžaduje pro skladování jiné podmínky, než zelenina.
- Ovoce
Přes zimu skladujeme hlavně jádroviny, pro které je ideální teplota kolem 5°C. Vyšší teplota nevadí, nižší naopak škodí, jakmile klesne nule, plody můžou zmrznout.
Ideální způsob skladování je, pokud plody můžete rozložit na dřevěné police nebo do lísek. Lepší jsou plastové, které se snadněji udržují v čistotě. Mezi jednotlivými patry je potřeba zajistit dostatečné proudění vzduchu.
- Zelenina
Ta vyžaduje chladný, vzdušný sklep s vyšší vlhkostí. Ta brání vysychání především zelenině listové a kořenové. Pro brambory je ideální temný kout. Světlo podporuje tvorbu jedovatého solaninu.
Vinné lahve
Pokud máte sklep v suterénu, můžete jej vel
ice snadno přebudovat na sklep vinný. Pro skladování vína není potřeba nízká teplota. Důležitá je však její stálost. Víno lze skladovat při teplotách v rozmezí 5 – 18°C. Čím je však teplota vyšší, tím rychleji dochází k dozrávání nápoje. Lahve s vínem je také potřeba uložit z dosahu světla. Vadí mu nejen světlo přirozené, ale i to umělé. Lahve ukládejte naležato, zajistíte tak, že zátka zůstane vlhká, nabobtnalá a tedy vzduchotěsná. Zabráníte tak oxidaci. Pamatujte na vlhkost sklepa, ta by měla být doplňkem především u sklepů s nižší teplotou.
Sklepy na všechno
Většina z nás využívá sklep jako skladovací prostor pro méně potřebné věci z domácnosti. Abychom zde udrželi pořádek, je potřeba do sklepa umístit kvalitní regály, ve kterých bude snazší udržet pořádek. Pokud chcete ve sklepě skladovat jakékoli přebytečné věci, je potřeba zajistil, aby nebyl vlhký.