Přírodní květináče
Nejtradičnější jsou pochopitelně květináče z pálené hlíny. Jejich výhodou je nasákavost, zaručující udržení potřebné vláhy, nezbytné pro většinu pokojových květin a okrasných rostlin. Vedle hliněných květináčů jsou na trhu i květináče keramické, do kterých lze hliněný květináč umístit, nebo se do nich mohou květiny přímo sázet. Keramické květináče jsou v různých barevných odstínech, ale také jejich tvarové provedení bývá netradiční. Keramický květináč můžete mít kromě obvyklého tvaru také podobu ležící kočky, hlemýždí ulity nebo starobylé amfóry, do které se v dávných dobách uskladňovaly potraviny a dnes může sloužit jako moderní květináč.
Vedle těchto obvyklých materiálů však existují i další přírodní materiály, ze kterých se dnes moderní květináče vyrábějí. Je jím například banánový list, vodní hyacint, abakové vlákno nebo mořská tráva. Většina těchto výrobků pochází z Asie, kde jsou tyto přírodní materiály zcela běžné. Některé typy květináčů však navrhují naši designéři, kteří je přizpůsobují domácímu vkusu.
Malované květináče
Moderní květináč do interiéru však neznamená pouze neobvyklý materiál, ale také nejrůznější tvary a design. Moderní jsou dnes i historické motivy, nejrůznější obrázky, výjevy či abstraktní vzory. Takto barevně laděné květináče jsou většinou hliněné nebo keramické, ale moderním materiálem je také terakot.
Pokud se někomu zdají malované či jinak upravené květináče prodávané v obchodech příliš drahé, může si je upravit i vlastnoručně. Obyčejný hliněný květináč stačí natřít bílou akrylovou barvou a po zaschnutí malovat podle vlastních představ.
Neobvyklé tvary
Vedle tradičních kulatých tvarů se dnes stále více prosazují květináče hranaté. Mohou být nízkého obdélníkového provedení, nebo úzkého vysokého tvaru. Ovšem i zaoblené tvary nejsou opomíjeny. Naopak jsou oblíbené nízké široké mísy, nebo květináče ve tvaru sudu. Některé z květináčů jsou samozavlažovací, což je nejmodernější trend.