Rod Echinacea má 9 druhů, které pocházejí ze Severní Ameriky a také patří k těm nejvíce pěstovaným. Echinacea purpurea je mohutná vytrvalá rostlina, která přezimuje ve formě rozvětveného kořene. Její květ tvoří vystouplý středový terč, který se skládá z trubkovitých kvítků a ty připomínají svými bodlinkami ježka. Odsud je odvozeno rodové jméno rostliny Echinacea.
Třapatkou proti rakovině
Třapatka má v sobě účinné látky flavonoidy, polysacharidy, terpenické uhlovodíky a vitaminy. Některé z těchto látek jsou velmi účinné, pokud působí komplexně. Jsou potom dobrými pomocníky proti zánětům, bakteriím a virům. Jsou dobrou obranou proti volným radikálům v těle, a tak působí jako prevence proti nádorovým onemocněním. Extrakty z této rostliny přispívají k nespecifickému posilnění lidské imunity, a tak buňky mohou snáze a také účinněji odlišit patogeny v organismu a zaútočit proti nim.
Nejvíce léčivý je kořen, ale užívají se také květy a listy této rostliny. Lihový extrakt se vyrobí tak, že si 100 gramů nasekaného či rozdrceného kořene přelijeme 500 mililitry šedesátiprocentního lihu. Tuto směs necháme luhovat po dobu sedmi dní a každý den ji protřepeme. Potom ji přefiltrujeme a používáme jako prevenci v dávce jedné lžičky.
Čím čerstvější, čím lepší
Platí pravidlo, že čím je rostlina čerstvější, tím je účinnější, proto se doporučuje využívat třapatku vypěstovanou na zahrádce. Její pěstování je jednoduché. Vysadíme ji v březnu a jednou za dva měsíce máme rostlinky, které můžeme vysadit na záhon. Pokud jsme si ji nevyseli sami, pak si ji můžeme zakoupit v zahradních centrech. Její květy a listy můžeme posbírat už druhý rok, s kořeny počkejme na třetí rok.
A co vy, máte svoji třapatku?