Postavit si dům je velký krok, ke kterému se odhodláme. A je naprosto v pořádku z toho být trochu nervózní. Přece jenom nemluvíme o levné záležitosti, stejně tak se bude jednat o příbytek, ve kterém chceme dožít svůj život. Bojíme se toho, co se může zvrtnout, na paměti nám pořád vybíhají možná rizika. To by však nemělo vést k tomu, že se opomenete a učiníte několik chyb, jež se na stavbě domu negativně promítnou. Seznamme se s těmi nejčastějšími přešlapy, ke kterým při výstavbě příbytků dochází.
Špatný výběr dodavatelů
Stavební firma je klíčem k vysněnému příbytku. Jen málokterý člověk si vlastní dům postaví sám svýma vlastníma rukama. Pokud si kvalitní společnost vybíráte, procházejte si její historii, zkušenosti a samozřejmě i reference na internetu, které prozradí mnoho.
Není nic horšího, než vybrat si neférového a nespolehlivého dodavatele. Ať už plánujete stavbu na klíč nebo jste se rozhodli jít tradiční cestou, v tomto případě nespěchejte. Nemuselo by se to vyplatit.
Šetření na špatných místech
Nejeden člověk se při výstavbě vysněného příbytku snaží ušetřit. A je to logické. Nikdo nechce být zadlužen do konce života, případně nikdo nechce splácet zbytečně moc, když to šlo udělat levněji. Naše typicky česká, šetřivá a možná trochu “skrblíkovská” povaha by nám ale mohla pořádně zavařit.
Když se totiž při výstavbě domu snažíme ušetřit, většinou se snažíme ušetřit na těch nejméně vhodných místech. Dáme spíše na radu sousedů než na radu odborníků, ubereme na rozpočtu a i když dům po dokončení vypadá opravdu jako z pohádky, po zabydlení zjistíme, že má jisté vady na kráse, které člověku znemožňují bezproblémové žití. Tak pozor na to.
Nulová kontrola stavby
Mít či nemít stavební dozor? Rozhodně ano! A to ideálně nezávislý, který nebude mít s vybranou stavební firmou nic společného. Proč? Protože budete mít jistotu, že bude bezesporu hájit vaše zájmy a ne zájmy společnosti stojící za výstavbou příbytku.