Červotoč je noční můrou mnoha lidí a pokud se chcete jeho přítomnosti vyhnout, je vhodné se o něm dozvědět vše potřebné. Spousta lidí neví co dělat když se objeví. Kromě dřevokazných hub škodí dřevu v budovách i některé druhy hmyzu. Napadají nejen dřevěné konstrukce, jako stěny, stropy, podlahy, krov aj., ale i dřevěné zařízení bytu, zejména nábytek a rámy obrazů.
Červotoč pod lupou
Samička červotoče klade vajíčka do škvír a trhlin ve dřevě. Z vajíček se po krátké době vylíhnou larvy, které se zavrtávají do dřeva, zejména do jeho vnější části. Tam se po 9 až 18 měsících (podle vhodnosti prostředí) zakuklí. V místnostech, které se v zimě vytápějí, a v mladším dřevě se jejich vývoj urychluje, kdežto ve velmi starém dřevě a chladném prostoru naopak zpomaluje.
Kukla spočívá zpravidla téměř u povrchu dřeva. Brouk, který se z ní za 2 týdny až 1 rok, popřípadě ještě později (podle druhu), vyvine, se prokouše ven tzv. výletovým otvorem kruhového profilu. O činnosti larev zpočátku nevíme; nepřibližují se k povrchu dřeva. Zjistíme je až později podle výletových otvorů a červotočiny na povrchu dřeva. To už však uvnitř dřeva vyhlodaly nepravidelné, hustě rozvětvené chodbičky a dřevo tak znehodnotily. Výletové otvory červotočů mají průměr 1-2 mm.