Když se vloni začala rýsovat krize, většina lidí byla toho názoru, že se začne šetřit. Jenže ono se tak nestalo. Kupodivu i přes prvotní ne zrovna dobré měsíce pro banky se o hypotéky ke konci loňského roku zvýšil zájem. Atraktivní totiž byly nejen úrokové sazby, ale také touha vložit peníze tam, kde to má smysl – tedy do nemovitostí. Zatímco někdo si kupoval jednopokojové byty, jiný spíše sáhl po těch dvoupokojových. V každém případě se jednalo o investiční byty, které byly zakoupeny s vidinou pozdější výnosnosti.
Podle posledních průzkumů stoupl hypoteční trh v České republice o skoro čtyřicet procent. Nyní je otázkou, jestli ona zmiňovaná krize nepřijde letos, což by vedlo panice a pravděpodobně také k rychlému výkupu domu, bytu, či pozemku, jelikož by lidé neměli, jak splácet své závazky, které jsou v tomto případě několikamilionové.
Vloni se poskytly hypotéky za 250 miliard korun
Jak již bylo zmíněno, počátek roku nevypadal zrovna slibně, alespoň z pohledu bank. Když se lidé uchýlili do svých domovů, když byla nařízena karanténa a nouzový stav, vypadalo to, že lidé budou šetřit. Konec roku však změnil veškerá očekávání, a nakonec se nesl na skvělé vlně, alespoň, co se bank týče. Přece jenom byly sjednány hypotéky za zhruba 250 miliard korun. Banky tak nakonec neměly tak špatný rok, jak se prvotně očekávalo.
Bude zájem setrvávat?
Otázkou nyní je, jestli zájem o úvěry bude setrvávat i letos nebo jestli zájem během letošního roku krapet upadne. Obecně banky počítají s poklesem trhu, a to až o deset procent. To by však podle bank mělo být způsobeno hlavně s postupně zvyšujícími se úrokovými sazbami. Na druhou stranu by letos mělo dojít k jisté stabilizaci cen nemovitostí. To by naopak žadatele o hypoteční úvěry zase mohlo přilákat.