Vlhkost v bytě je velký problém, který ovlivňuje bytové podmínky. Může poškozovat nejen majetek, ale i lidské zdraví. Vlhké prostředí podporuje vznik plísní. Nejvíce ohrožené jsou pak malé děti a straší lidé, jejichž organismus se neumí účinně bránit.
Jakmile se na skle objeví kapky, okna se z vnitřní strany rosí, je potřeba začít jednat.
Proti vlhku se dá bojovat různými způsoby. Je však potřeba dodržovat základní pravidla, kterými můžete vlhkosti předejít:
- Malé drobnosti
Mezi ta menší opatření patří sušení prádla ve větratelné místnosti, používaní odsavače par při vaření, nepěstování nadměrného množství pokojových rostlin, především těch s velkými listy.
- Pravidelné větrání
Správné větrání je účinnější, než vytápění. Ideální je, pokud můžete udělat průvan, ten vlhkost z bytu odstraní. Pozor na větrání v mlhavém a sychravém počasí.
Pravidelné větrání je obzvláště důležité, pokud máte novější plastová okna. Moderní plastová okna totiž velmi dobře těsní, takže vzduch se dostatečně nemění přirozenou infiltrací, a vlhkost v místnosti se tak zvyšuje.
Pokud máte místnosti bez oken (koupelna nebo sklep), měly by být opatřeny odvětrávacím systémem.
Okenní mikroventilace také pomáhá regulovat vlhkost. V nabídce jsou například okna s větracími kanálky nebo ventilačními klapkami.
Kromě častého větrání je to například i zařízení, které se nazývá pohlcovač vlhka.
Co je pohlcovač vlhka
Je to nádobka menších rozměrů, kterou lze umístit v místnosti (na poličku, parapet nebo na nábytek).
Na trhu jsou k dostání různé varianty. Mohou obsahovat tablety či sáčky, které vodu ze vzduchu nasávají a odvádějí do nádržky. Pokud není odvlhčovač jednorázový, náplně se dají měnit.
Tyto druhy jsou však většinou účinné jen v menších prostorách.
Také existují elektrické odvlhčovače (vysoušeče) vzduchu.
- Kondenzační odvlhčovač
Pohlcovaná vlhkost v přístroji kondenzuje.
- Absorpční odvlhčovač
Vzduch je veden přes speciální materiál, kde je odvlhčen a vrací se zpět do místnosti.