Mohou být pěstovány jako solitéry, nebo je možné je kombinovat. Hlavně ve stinných místech mohou vytvořit nádherné zákoutí v kombinaci s rododenrony, sasankami či hortenziemi. Pohled na kouzelné kapradiny pěstovanými s těmito rostlinami nebo okrasnými travinami vyvolává příjemný nostalgický pocit. Listy okrasných kapradin jsou rozmanité a většinou vytvářejí vějířovitou růžici. Od ostatních rostlin se liší barvou, velikostí a tvarem. Proto jsou okrasné kapradiny skvělou dekorací, která zahradu ozvláštňuje a dodává ji působivou lehkost, eleganci, kouzlo a poklidnou atmosféru.
K jejich pěstování je potřeba splnit určité podmínky. Aby okrasné kapradiny správně prospívaly, potřebují vlhčí, kyselou, humózní půdu. Vlhkost se nejlépe vytvoří mulčováním. Pro podestýlku z mulče je nejvhodnější drcená kůra, při jejím nedostatku je možné použít i posečenou trávu. Každý druh okrasných kapradin je jinak náročný. Například pro některé druhy jsou zkázou holomrazy. Většina okrasných kapradin má opadavé listy, ikdyž existují i výjimky.
Okrasné kapradiny se ovšem dají pěstovat i v bytě. Vesměs se jedná o nenáročné, rychle rostoucí a poměrně levné rostliny. Vyžadují ovšem vyšší vzdušnou vlhkost, kterou lze vytvořit například fontánkou. Dnešní zahradnictví ovšem nabízejí stále více druhů okrasných kapradin, které jsou vhodné i do bytů s ústředním topením. Jednoduchá na pěstování je například „knoflíková“ kapradina pelea, jejíž lístky přimomínají malé, zelené knoflíky. V bytě se ovšem daří i kapradinám rostoucím v přírodě na stromech, neboť jsou zvyklé na kolísání vlhkosti přes den i v různém ročním obbobí. Stačí je rosit měkkou vodou a občas ponořit i s květináče do vody.