Okrasnou zahradu zdobí hlavně okrasné stromy, keře a květiny. Všechno by mělo být ve vzájemné rovnováze. Okrasné květiny můžeme pěstovat na záhonech, nebo jako solitéry uprostřed trávníku. Zajímavé jsou i různé květináče, kamenná korýtka, dřevěné truhlíky a jiné ozdobné nádoby. Na umístění okrasných květin v nádobách hodně záleží, neboť pokud budou stát uprostřed zahrady, bude tím celý vzhled zahrady umocněn. Naopak v zadních partiích mohou vytvořit efekt výrazného ohraničení, zejména budou-li pěstovány v kombinaci s okrasnými keři nebo stromy. Okrasné květiny rozlišujeme na trvalky a jednoleté.
K tradičním trvalkám patří:
Astra
Je to nenáročná květina, které se daří v málopropustné půdě. V průběhu vegetačního období vyžadují pravidelnou zálivku, zejména na konci léta, kdy se teprve tvoří květní pupeny. Astry kvetou na podzim, kdy bývají mnohdy jedinou barevnou ozdobou zahrady. Jelikož jsou to poměrně mohutné květiny, vysazují se maximálně čtyři rostliny na 1 m2 a také je potřeba jim dodávat živiny a přihnojovat. Dobře jim dělá i hnojení půdy kompostem před výsadbou, ale i ve vegetačním období. Silných stonků a pevných trsů dosáhneme zkrácením výhonků o polovinu začátkem července.
Kosatec
Kosatců existují stovky druhů, ovšem u nás přirozeně roste asi 8 druhů. Zahradní kosatce jsou oblíbené pro širokou škálu barev. Na jedné lodyze kvete vždy několik barevných květů a každý se skládá ze šesti okvětních lístků. Vyžadují lehčí půdu s přídavkem vápna, hodně vláhy na jaře a v létě pak dostatek světla a sucho.
Kopretina
Zahradní kopretiny jsou nenáročné na údržbu a jejich bílé květy se žlutým pestíkem zdobí zahradu od června do srpna. Daří se jim na slunném stanovišti i v polostínu, v dobře propustné půdě, která nesmí být kyselá. Nemusí se ani příliš zalévat. Jelikož jsou náchylné na vymrzání, je dobré je vždy po roce až dvou dělit a znovu rozsasovat.
Lilie
Lilie se mohou pěstovat na záhoně i v květináčích na slunném stanovišti. Většina odrůd je mrazuvzdorná, takže se mohou ponechat na stanovišti po celý rok. Důležitou podmínkou pro pěstování je drenáž pod cibulkami, nad ní kvalitní kompost a pak méně častá, ale kvalitní zálivka. Dobré je udělat nad liliemi nakopčení, aby přes zimu přebytečná voda odtekla do stran. V době vegetace se vyplatí mulčování trávou nebo starou slámou.