V každém bytě či domu by mělo být co nejvíce přirozeného světla. Bohužel je to nám nestačí, proto je potřeba jej doplnit osvětlením umělým, které nám prodlouží den, poskytne pocit bezpečí a vytvoří příjemnou atmosféru. To však pouze v případě, že je správně umístěné.
Jak na to?
Pokud můžeme ovlivnit rozmístění zásuvek a světel v interiéru, je to výhoda. Umístíme je na předem plánovaná místa a splní tak skvěle svůj účel.
Jsou – li naše možnosti s umístěním elektrických svítidel předem dané, musíme dobře promyslet, jaký druh osvětlení využijeme.
Do tradiční nabídky patří lustry, u kterých lze závěsnou šňůru zkrátit či prodloužit. Ideálním řešením jsou ty, u kterých postačí pouze zatáhnout a délku jednoduše upravit.
V současné době si stále častěji nachází oblibu i řešení, u kterého jsou kabely záměrně prověšené.
Než však půjdete lustr koupit, je potřeba si promyslet, co budete v dané místnosti či prostoru dělat a jak moc světla tam bude potřeba.
Při výběru osvětlení také mějte na paměti velikost místnosti a její barevné ladění. Tmavé barvy v místnosti světlo pohltí, světlé barvy naopak světlo odráží. Také design světla by měl ladit s celkovou atmosférou místnosti.
Současná technologie
Pokrok jde stále kupředu a stejně tomu je i v nabídce osvětlení. A to v podobě LED žárovek či celých světel. Světla lze také ovládat na dálku, dokonce i pomocí chytrých telefonů.
Druhy světla
Teplé bílé světlo najdeme u LED zdrojů a je velmi podobné světlu tradiční žárovky. Je ideální do obývacího či dětského pokoje nebo do ložnice. Navozuje pocit útulnosti a pohody.
Studené bílé světlo navodí pocity neutrální a je vhodné do kuchyně nebo koupelny.
Studené denní světlo je bílé až s namodralým odstínem a je vhodné především do pracovny.
Tipy a triky:
- Lampa nad pohovku či postel – elegantně bude vypadat ta, která má polohovací rameno.
- Pokud hledáte stylový doplněk, může jím být třeba kovová nástěnná lampa, jíž můžete pohybovat díky vodící tyči.