Z programu Nová zelená úsporám můžete čerpat dotaci nejen na FVE, ale také v případě, že zvažujete koupi pasivního domu. Na co je třeba se zaměřit a co by měl takový dům splňovat, aby spadal do kategorie pasivních staveb? Jedná se o nízkoenergetické budovy, které šetří životní prostředí, jelikož jsou nenáročné na energie a vytápění. Díky tomu ušetříte své finance a také přírodu.
Čím se liší pasivní dům od běžné budovy
První pokusy o stavbu nízkoenergetických budov probíhaly už v minulém století, avšak až v posledních letech jsou takové budovy dostupnější pro širší veřejnost. Aby mohla být budova zaznamenána jako nízkoenergetická, musí ovšem splňovat konkrétní kritéria. Těmi jsou především nároky na vytápění, které by ročně nemělo překročit 15 kWh na metr čtvereční.
Budova také musí nabízet kvalitní izolační vlastnosti, aby byly v zimě snížené náklady na vytápění a v létě naopak na chlazení. Důraz se klade také na roční potřebu primární energie, ať už jde o teplo nebo elektřinu. Pasivní domy také často využívají rekuperace, solární elektrárny a dalších úsporných systémů, které šetří finance i životní prostředí.
Široká nabídka a výběr
Kupující, kteří projeví zájem o pasivní dům, nejsou příliš omezeni materiálem ani podobou domu. V dnešní době je možné v takovém provedení vytvořit cihlovou, zděnou nebo dřevěnou stavbu na míru pro vás. Je však nutné dodržet všechna pravidla pro získání dotace z programu Nová zelená úsporám.
Výhody pasivního domu
V nízkoenergetickém a pasivním domě se vám bude žít jednoduše. Vzduch se zde stále obměňuje, ale bez zbytečných ztrát tepla. Tepelné ztrátě je zabráněno také díky použití moderních izolačních materiálů, jako je minerální či skelná vlna nebo například konopí a len, které můžeme zařadit do přírodní izolace. Řešena jsou také okna a dveře, která jsou provedena v několika vrstvách a přes tyto plochy tak pocítíte jen minimální ztráty.